Německá vláda jedná o dalším stimulačním balíčku

Berlín - Strany německé vládní koalice se mají dnes večer dohodnout na základních bodech nového balíčku na stimulaci ekonomiky. Jednání začnou v 17:00 a očekává se, že se protáhnou do pozdních nočních hodin. Vedoucí představitelé CDU se obávají, že by případný fiskální impulz mohl deficit federálního rozpočtu poslat vysoko nad 3 procenta, což je hranice, kterou by měly státy eurozóny dodržovat. Do německé ekonomiky už teče 32 miliard eur z předchozího balíčku, u toho nynějšího se mluví až o 50 miliardách eur.

Koaliční vláda se dosud pyšnila, že od roku 2005 dokázala stabilizovat veřejné finance, ale připravovaný záchranný balíček spolu s vyšší nezaměstnaností a klesajícími příjmy vládní hospodaření pokazí, a to před zářijovými volbami do Spolkového sněmu.

Premiér Bádenska-Württemberska za CDU Günther Öttinger se pro dnešní Handelsblatt vyjádřil, že letos snad Německo tříprocentní limit deficitu dodrží, ale bude to velmi obtížné pro rok 2010. „Když máme tyto obavy, měli bychom se rozloučit s nadějí na rozsáhlé snížení daní od ledna 2010,“ řekl s tím, že by vláda měla zakotvit limity zadlužování do ústavy.

Video Telefonát Hany Scharffové
video

Telefonát Hany Scharffové

Spory se nevedou pouze o výši samotného balíčku, ale také o tzv. záchranném štítu ve výši 100 miliard, jenž by měl pomoci podnikům, které se dostaly do problémů s likviditou. Sporný je i odkup akcií podniků, které ze záchranného balíčku budou čerpat. Část poslanců CDU navrhuje, aby v nich stát přebíral podíly, což paradoxně odsuzují sociální demokraté jako znárodňování.

Německý hrubý domácí produkt se v loňském třetím čtvrtletí snížil o 0,5 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy klesl o 0,4 procenta. Největší evropská ekonomika se tak poprvé za pět let dostala do recese, která je obvykle definována jako minimálně dva čtvrtletní poklesy za sebou. Vláda dříve počítala pro rok 2009 s mírným růstem, ale už své výhledy přehodnotila na dvouprocentní propad. Německý Institut pro světovou ekonomiku (IfW) předpovídá dokonce propad o 2,7 procenta.