Singer se přidává k Tůmovi: Ekonomika letos vzroste jen o 0,5 procenta

Praha - Viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer si myslí, že českému hospodářství letos nastanou krušné časy. Ze dvou variant vývoje, které vytvořili čeští centrální bankéři, podle Singera připadá v úvahu spíše pesimističtější varianta. Ta počítá s tím, že růst domácí ekonomiky letos zpomalí na 0,5 procenta. O růstu na úrovni 2,9 procenta, který předpovídá optimističtější varianta vývoje, si letos můžeme zřejmě nechat jen zdát.

„Vypracovali jsme alternativu s vědomím, že nevíme, jak hluboce se pokles poptávky projeví na našich exportních trzích,“ řekl o pesimistické variantě vývoje Singer. „A nyní to vypadá, že tato alternativa se naplňuje,“ dodal.

Na možnost výraznějšího zpomalení české ekonomiky než na odhadovaných 2,9 procenta upozornil na konci roku guvernér ČNB Zdeněk Tůma, když řekl, že hrubý domácí produkt by v roce 2009 mohl vzrůst jen o půl procenta. Za loňský rok ekonomové čekají zpomalení zhruba na 4,5 procenta po předloňském vzestupu o 5,9 procenta.

I když česká ekonomika citelně zpomalí, upadnutí do recese, jak už k tomu došlo i v některých evropských zemích, jí podle centrálních bankéřů nehrozí. Když přišla celosvětová hospodářská a finanční krize, byla česká ekonomika na vrcholu hospodářského cyklu, má tedy k dispozici dostatečný manévrovací prostor, a katastrofické scénáře jí proto nehrozí.