Tymošenková v sobotu poletí do Moskvy, ČR je připravena se k jednání připojit

Moskva - Ukrajina souhlasí s přímým jednáním s Ruskem o dodávkách plynu. Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková přistoupila na schůzku v sobotu v Moskvě, přestože původně navrhovala setkání na neutrální půdě v Bruselu či Praze. České předsednictví je připraveno se případné schůzky zúčastnit, což dnes potvrdil mluvčí českého premiéra pro předsednictví Jiří F. Potužník.

Premiér Mirek Topolánek dnes o plynu hovořil s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. „Pokud se schůzka uskuteční, pojede na ni spíš (ministr průmyslu a obchodu Martin) Říman,“ uvedl Topolánek s tím, že nepůjde o jednání na nejvyšší úrovni, kterého by se měl zúčastnit on sám či předseda EK José Barroso. 

Ve hře je nyní ještě další návrh, který ve středu přednesl právě Medveděv. Podle něho by se v sobotu v Moskvě měly kvůli krizi sejít země, které odebírají ruský plyn, aby nalezly východisko z nynější situace a zabránily jejímu opakování.  „Momentálně diplomatickými kanály rozesíláme pozvánky hlavám států a vlád zemí, které odebírají ruský plyn či přes které je plyn přepravován,“ oznámila prezidentova mluvčí Natalja Timakovová.

Video Telefonát Josefa Pazderky, vyjádření mluvčího delegace Evropské komise na Ukrajině Davida Stulíka
video

Telefonát Josefa Pazderky, vyjádření mluvčího delegace Evropské komise na Ukrajině Davida Stulíka

Telefonát Josefa Pazderky, vyjádření mluvčího delegace Evropské komise na Ukrajině Davida Stulíka

12: 15. 1. 2009

Komentář Miroslava Karase a Jiřího Hanzlíčka

Komentář Ladislava Kerekeše

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko summit podpořil, ale řekl, že by se mohl konat v Bruselu nebo v Praze. Zároveň prohlásil, že Ukrajina už Rusku splatila všechny dluhy za plyn a neodebrala nelegálně ze sítě ani metr krychlový suroviny. „Pokud mají Rusové jakékoliv výtky, ať se obrátí na arbitrážní soud,“ řekl Juščenko.


Slovensku možná zajistí plyn výměnná operace

Slovensko už devátým dnem nedostalo žádný plyn z Ruska, a přibližně tisícovka větších firem tak musí i nadále výrazně omezovat odběr suroviny. Obnovení tranzitu plynu přes Ukrajinu ve středu stále vypadalo nejistě, Slovensku se ale začala rýsovat možnost získat plyn pomocí výměnné operace s Ruskem a Ukrajinou. To by podle premiéra Roberta Fica umožnilo zrušit limity podnikům. Ruský plynárenský koncern Gazprom už s výměnou souhlasil, odpověď Ukrajiny se stále čeká.

Slovensku by mělo nouzové zásobování vydržet nejméně do konce ledna. Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek však dnes upozornil, že pokud se mu v nejbližších dnech nepodaří vyřešit problémy s dodávkami plynu z Ruska, slovenské teplárny by musely od února začít omezovat odběr plynu, a krize by tak zřejmě dopadla i na domácnosti.

Ve středu sice Slovensko začalo čerpat další dodávky plynu jako pomoc od zahraničních firem a zdálo se, že domácnosti, školy, nemocnice i teplárny by měly plyn dostávat do konce ledna bez omezení, ale na dnešním jednání v Kyjevě se premiér Fico vyjádřil zcela jinak. Upozornil na kritickou situaci a prohlásil, že po dalších 12 dnech bez plynu by Slovensko muselo přistoupit k bezprecedentním krizovým opatřením.

Nezávislá komise má plný přístup k datům

Nepřehlednou situaci kolem přerušení dodávek plynu již čtvrtým dnem monitoruje nezávislá monitorovací komise. „Co se týče situace na 10 měřicích stanicích, máme plný přístup k datům, pracujeme zde společně s ukrajinskými a ruskými kolegy,“ řekl ČT mluvčí delegace Evropské komise David Stulík.

„Společně s nimi jsme zkontrolovali přístroje, ověřili si, že data, která jsou těmito přístroji generována, jsou správná, nezaměnitelná a neutrální,“ dodal Stulík s tím, že denně komisaři podepisují trojstranný protokol o tom, co zaznamenali na přístrojích. „Bohužel zatím na těchto přístrojích zaznamenáváme nulu,“ uzavřel Stulík.

Pracovník Gazpromu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24