Gazprom ohlásil obnovení dodávek plynu do Evropy na 08:00 SEČ

Moskva - Ruský plynárenský koncern Gazprom v noci na dnešek ohlásil, že v 08:00 středoevropského času obnoví dodávky plynu do Evropy tranzitem přes Ukrajinu. Potvrdil to šéf Gazpromu Alexej Miller, který tak vyvrátil předcházející oznámení ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové, podle níž Gazprom už dodávky obnovil.

   

Krátce po osmé hodině nebyly známy jakékoli komplikace, které by otevření kohoutů ruských plynovodů bránily. Mluvčí české plynárenské společnosti RWE Transgas Martin Chalupský se nicméně zdržel optimistických prohlášení. „Vzhledem ke zkušenostem z minulého týdne si raději počkáme na potvrzení informací z jednotlivých dispečinků na trase tranzitního plynovodu,“ řekl.

Obnovení dodávek připraveno 

Gazprom v noci oznámil, že všechny problémy spojené s tranzitem ruského plynu přes území Ukrajiny a s dodávkami ruského plynu Ukrajině byly vyřešeny. Miller upřesnil, že nařídil Gazpromu synchronizovat s ukrajinskou státní energetickou společností Naftogaz proces obnovy provozu v obou plynových soustavách tak, aby mohla být přeprava „spuštěna 20. ledna v 10:00 moskevského času (08:00 SEČ)“.

Ruské agentury před tím citovaly ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou, podle níž byla dodávka plynu do Evropy už obnovena. „Ve 04:00 moskevského času (02:00 SEČ) Gazprom pustil plyn do Evropy. Byli jsme v kontrolním středisku,“ řekla Tymošenková. Její prohlášení zveřejnily ruské agentury ITAR-TASS a Interfax a převzala je agentura Reuters.Rusko a Ukrajina v pondělí v Moskvě podepsaly desetileté dohody o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a o tranzitu plynu do Evropy. Tím by měl skončit spor, kvůli kterému už skoro dva týdny přes Ukrajinu neproudil k evropským odběratelům žádný ruský plyn.

Podle agentury ITAR-TASS bude Ukrajina letos platit Rusku za plyn evropskou tržní cenu s dvacetiprocentní slevou. Rusko zase zaplatí tranzitní poplatky v loňské výši, tedy 1,7 dolaru za přepravu jednoho tisíce metrů krychlových plyn na 100 kilometrů.

Pracovník ruského plynárenského koncernu Gazprom
Pracovník ruského plynárenského koncernu Gazprom