Lesnický gigant CE Wood propustí kvůli krizi a státním zakázkám dva tisíce lidí

Zlín - Největší dřevařská a lesnická firma v České republice CE Wood propustí ze všech svých provozů více než 2000 lidí. Podle předsedy představenstva CE Wood Ivana Doubravy ale skutečný počet lidí, kteří budou muset firmu opustit, nyní odhadnout nelze. Na CE Wood tvrdě dopadla hospodářská krize, vedení společnosti si také stěžuje na nespravedlivé zadávání veřejných zakázek.

CE Wood předpokládá, že první výpovědi by zaměstnanci všech dceřinných firem mohli dostat nejdříve koncem února. „Uvidíme, co bude následovat z hlediska dalšího vývoje,“ řekl Doubrava, podle kterého jsou hlavním důvodem, proč skupina k tomuto kroku přistoupila, dopady celosvětové hospodářské krize. Většina produktů skupiny CE Wood je totiž určena pro stavebnictví, na které recese vedle automobilového průmyslu dopadá nejvíce.

„Zároveň je to opakované zasahování státu do oboru při zadávání zakázek státních lesů, které výrazně poškozují perspektivu oboru v celé České republice,“ stěžuje si dále Doubrava. Firma se cítí poškozena tím, že státní podnik Lesy ČR údajně nespravedlivě přiděloval zakázky na práce ve svých lesích. Německý InterTrade, který dříve firmu vlastnil, zahájil arbitráž, ve které požaduje téměř tři miliardy korun. Samotný CE Wood bude v arbitráži žádat od státu kolem 2,5 miliardy.


Holding CE Wood je největší společností v Česku, které se zabývá výrobou, zpracováním a prodejem dřeva. Mateřská společnost CE Wood a.s. v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy korun při ztrátě 47,8 milionu korun.