Jak si stojí realitní trh? Developeři se nedokáží shodnout

Praha - Zástupci developerských společností a bank se dnes na konferenci stavebního fóra snaží zodpovědět otázku, jak oživit realitní trh. Zatím se ale nedokáží shodnout ani na tom, jak si vlastně stojí. Jedni tvrdí, že se letos ceny bytů propadnou až o dvacet procent. Jiní tvrdí, že s více než pětiprocentním zlevněním nelze počítat, protože nižší ceny by již byly pro většinu firem likvidační.

Studie společností Deloitte a Hyposervis uvádí, že by byty ve staré zástavbě měly meziročně zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až patnáct procent.

Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je ale tak velké snížení cen naprosto nereálné. „Na snížení cen až o 20 procent může přistoupit jen firma před bankrotem,“ zdůraznil. Doplnil, že se zlevnění odvíjí hlavně od cen stavebních prací, proto očekává zlevnění nejvýše o pět procent.

Jak trh s nemovitostmi rozhýbat?

Výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný:

„Ti lidé jsou pesimističtější, jsou si méně jisti svou perspektivou příjmů a tím pádem jsou méně ochotni k investicím a k zadlužování se.“

Přes rozpory kolem snížení cen se developeři a bankéři shodli alespoň na tom, že se poptávka po novém bydlení propadla o polovinu. Může za to podle nich především psychologická situace na trhu. „Lidé očekávají další zlevnění a vyčkávají, co bude dál,“ vysvětlil Korec.

A bankéři na to našli jednoduchý lék. Tvrdí, že prodejci nemohou už jen nečině čekat v kanceláři, až přijde klient, musí své zboží aktivně nabízet. Podle Petra Merežka z České spořitelny je třeba klienty přímo vyhledávat a zjišťovat, co přesně chtějí a tomu přizpůsobit nabídku. Z dosavadní praxe se prý zdá, že největšímu zájmu kupujících se budou těšit malé a nízkoeenergetické byty.