Studie společností Deloitte a Hyposervis uvádí, že by byty ve staré zástavbě měly meziročně zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až patnáct procent.
Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je ale tak velké snížení cen naprosto nereálné. „Na snížení cen až o 20 procent může přistoupit jen firma před bankrotem,“ zdůraznil. Doplnil, že se zlevnění odvíjí hlavně od cen stavebních prací, proto očekává zlevnění nejvýše o pět procent.
Jak trh s nemovitostmi rozhýbat?
Výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný:
„Ti lidé jsou pesimističtější, jsou si méně jisti svou perspektivou příjmů a tím pádem jsou méně ochotni k investicím a k zadlužování se.“
Přes rozpory kolem snížení cen se developeři a bankéři shodli alespoň na tom, že se poptávka po novém bydlení propadla o polovinu. Může za to podle nich především psychologická situace na trhu. „Lidé očekávají další zlevnění a vyčkávají, co bude dál,“ vysvětlil Korec.
A bankéři na to našli jednoduchý lék. Tvrdí, že prodejci nemohou už jen nečině čekat v kanceláři, až přijde klient, musí své zboží aktivně nabízet. Podle Petra Merežka z České spořitelny je třeba klienty přímo vyhledávat a zjišťovat, co přesně chtějí a tomu přizpůsobit nabídku. Z dosavadní praxe se prý zdá, že největšímu zájmu kupujících se budou těšit malé a nízkoeenergetické byty.