Proti konkurzu Moravie Energo se odvolal i její věřitel

Ostrava - Zkrachovalou společností Moravia Energo z holdingu Enias miliardáře Tomáše Chrenka se bude zabývat olomoucký vrchní soud. Proti prohlášení konkurzu se vedle dlužníka odvolal i jeden z věřitelů, což dnes potvrdil soudce ostravského krajského soudu Petr Budín. CZECH-KARBON ze skupiny NWR, který přihlásil pohledávky přibližně za 12,6 milionu korun, zdůvodňuje odvolání mimo jiné tím, že soud nesmí rozhodnout o úpadku dříve než po schůzi věřitelů, která je svolána až na poslední dubnový den. Budín třineckého obchodníka s elektřinou v insolvenčním řízení poslal do konkurzu 27. března. Insolvenční řízení s firmou soud zahájil 5. března. Věřitelé přihlásili u soudu přes 150 pohledávek, jejichž celková výše se blíží pěti miliardám korun.

Obě odvolání dostal ostravský krajský soud minulý týden. „Odvolání je přípustné, dnes jsme ho poslali na olomoucký vrchní soud. Na jejich odvolání se ale nebere potaz, protože řízení jako takové pokračuje,“ uvedl Budín. Olomoucký soud podle svého mluvčího Petra Angyalossyho zatím tyto dokumenty neobdržel.

Soudce Budín si za svým rozhodnutím stojí 

Ostravský krajský soud prohlásil konkurz na Moravii Energo v době, kdy se ještě sbíraly přihlášky věřitelů. Budín si však za svým rozhodnutím stojí. „S přihláškami nemá rozhodnutí o způsobu řešení nic společného. V dané chvíli je rozhodnutí o prohlášení konkurzu a může přijít kdykoli v době, kdy jsou dány zákonné důvody k rozhodnutí soudu,“ prohlásil soudce krajského soudu v Ostravě.

Moravia Energo chce konkurs zvrátit kvůli reorganizaci, o kterou její management soud opakovaně žádal, aby firma mohla pokračovat na rozpracovaných projektech. Kdyby jim soud vyhověl, byla by zadlužené firmě prominuta část dluhů, zůstala by jí většina majetku a společnost by měla šanci vrátit se po čase na trh s elektřinou, uvedly Hospodářské noviny.

Soudce Petr Budín:

0„Zákon neumožňuje společnostem, které na burze obchodují, aby svoje dluhy řešili jiným způsobem než právě konkurzem.“

Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová odhadla majetek zkrachovalé Moravie Energo na 1,1 miliardy korun. Pohledávky přihlásilo 152 věřitelů za 4,9 miliardy korun. Konečná suma však bude podle správkyně nižší, jelikož spousta věřitelů jako například banky započítali i vzájemné pohledávky, které vzali zpět. Konkurz firmy z Chrenkova impéria se tak zařadil mezi nejrozsáhlejší v zemi.

Majetek společnosti, jehož soupis již Vidovičová dokončila, přitom činí pouhou pětinu pohledávek. Nejcennějším prvkem je asi projekt nedokončené elektrárny od firmy Rolls-Royce a také vozový park. První přezkumné jednání, které je svoláno na 30. dubna, se podle Vidovičové bude zabývat pouze zhruba 70 přihlášenými pohledávkami.Téměř polovina pohledávek, mezi nimi i ta největší ve výši 1,5 miliardy korun, totiž přišla až v samém závěru přihlašovací lhůty. Zbylé pohledávky budou podle správkyně přezkoumány do dvou až tří měsíců. Třinecká společnost dluží nejvíce peněz firmě ČEZ, Komerční bance a švýcarskému obchodníkovi s elektřinou Atel.