Podle MMF bude hospodářská recese dlouhá

Washington - Současná globální recese bude pravděpodobně neobvykle dlouhá a obtížná a oživení pomalé, protože pramení z finanční krize. Uvedl to ve své zprávě Mezinárodní měnový fond. Nová analýza MMF ukazuje, že recese spojené s finanční krizí, jako je ta současná, jsou mnohem vážnější. Nynější recesi navíc zhoršuje to, že je doplněná finanční krizí, která začala v USA, největší ekonomice světa.

Celá zpráva bude zveřejněna 22. dubna. Politiky na podporu růstu v jednotlivých zemích sice mohou recesi zkrátit, avšak jejich dopad je při finanční krizi omezený. Fiskální pobídky mohou zkrátit dobu recese, avšak nejsou vhodné pro země s vysokým zadlužením.

Ve svém posledním odhadu MMF uvedl, že světová ekonomika letos klesne o 0,5 procenta až jedno procento, což bude největší pokles od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. MMF také vyzval země, aby rychle očistily svůj finanční sektor, což by mělo přispět k ozdravení celé ekonomiky.

Podle MMF je potřeba k podpoře poptávky zavést agresivní opatření v měnové a fiskální politice. Nezbytné je také obnovení důvěry ve finanční sektor. MMF upozornil, že kombinace rozsáhlé finanční krize a ekonomického poklesu, které ovlivní země ve stejnou dobu, jsou historicky velmi neobvyklé. Ekonomické recese jsou obvykle krátké a oživení silné. Podle MMF typická recese trvá zhruba rok a následné oživení trvá více než pět let.