Brusel navýší investice do informačních technologií budoucnosti

Brusel/Praha - Evropská komise bude každý rok dávat až o 70 procent více financí než dosud do výzkumu informačních technologií budoucnosti. Navyšování se podle eurokomisařky pro informační technologie Viviane Redingové plánuje až do roku 2013. Redingová pokládá za nutné, aby Evropa dohnala Spojené státy a Japonsko v oblasti informačních a komunikačních technologií.

„Evropa musí být vynalézavá a odvážná - zejména v době krize,“ řekla dnes Redingová při zahájení pražské konference Věda za hranicemi fikce. Finanční injekce EU mají jít například do kybernetiky či kvantové výpočetní techniky. Evropská komise ohlásila, že od příštího roku s platností na tři roky zvýší stávající roční financování technologií ze 100 milionů na 170 milionů eur (4,6 miliardy korun) a také navrhla členským státům zdvojnásobení investic do výzkumu informačních technologií.

Investice, které Evropa dává na výzkum informačních a komunikačních technologií, zatím výrazně zaostávají například za USA či Japonskem. Jako příklad projektů, do kterých by měla unie více investovat, uvedla Evropská komise invalidní vozík ovládaný „myšlenkami“ pacienta, jenž na něm sedí. Ten společně vyvinuli vědci ze Švýcarska, Finska, Itálie a Belgie.