„Z pohledu České republiky a českého předsednictví EU existují tři předpoklady pro úspěšnou mezinárodní spolupráci v oblasti energetiky,“ konstatoval Vondra. Vedle vzájemného přínosu je to podle něj také fungující trh a možnost volby dodavatele a tranzitu.
Nabucco rozsekne pražský summit
Vondra připomněl, že 8. května se bude v rámci českého předsednictví EU v Praze konat summit k takzvanému jižnímu koridoru, jehož základním stavebním kamenem má být plynovod Nabucco. Na pražské schůzce se má podle Vondry ukázat, že Evropská unie přešla z fáze obecných deklarací k fázi realizace. Jasno by tedy mělo být rovněž v konkrétních termínech realizace chystaných projektů.
Na summit přijaly pozvání i země kaspické oblasti, přes které má nový plynovod vést. Účast přislíbil i turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, což je pro projekt jižního koridoru zásadní. Turkmenistán totiž má čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě a v budoucnu by měl Nabucco zásobovat.
Podpis dohody o Nabuccu nejpozději v červnu
„Měli bychom dokončit jednání o mezivládní dohodě k projektu Nabucco a podepsat ji do června 2009,“ prozradil. Bariéry, které nyní brání dohodě, by podle něj mohl odstranit právě summit v Praze.
Evropská unie vkládá do projektu Nabucco velké naděje a na jeho financování již přislíbila 7,9 miliardy eur (asi 211 miliard korun). Plynovod má přivést kaspický plyn přes Turecko do Rakouska, odkud se má distribuovat dále do Evropy.