Kina mají letos vyšší návštěvnost i tržby

Praha - Česká kina v prvním čtvrtletí navzdory hospodářské krizi, kvůli které začali lidé šetřit, vykázala vyšší návštěvnost i tržby. Do kin od ledna do konce března zavítalo 3,266 milionu návštěvníků, kterých bylo v meziročních srovnání o bezmála 400 tisíc více. Tržby kin letos ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku vzrostly o zhruba 35 milionů korun na 323,4 milionu korun. Údaje dnes zveřejnila Unie filmových distributorů. Nejvíce diváků v prvním čtvrtletí letošní roku přilákala do kin komedie Marie Poledňákové Líbáš jako bůh, kterou vidělo 651 162 lidí. Snímek utržil bezmála 70 milionů korun.

Druhé místo patří komedii Viktora Tauše Sněženky a machři po 25 letech, na niž do biografů od prosincové premiéry přišlo 503 417 diváků, kteří za vstupné utratili 52,5 milionu korun. Na třetím místě skončila belgická animovaná pohádka Cesta na Měsíc 3D, která měla do konce března na kontě 184 934 diváků a tržby 18,9 milionu korun.

Vyšší návštěvnost podle odborníků souvisí zejména s tím, že v kinech byly i na začátku letošního roku promítány divácky atraktivní filmové tituly. Podle některých průzkumů ze začátku roku přitom měly být mezi výdaji, které se Češi letos kvůli krizi chystají omezit, i útraty za vstupné do kin. Provozovatelé multikin ale tvrdí, že krizi zatím nepocítili. „Zábavní průmysl alespoň v podání Cinema City krize nijak zvlášť nepoznamenala. Není to totiž zdaleka nejdražší způsob trávení volného času,“ řekl na začátku dubna časopisu Strategie ředitel sítě Cinema City a kina Imax Oldřich Kubišta.

Hospodářská krize se již ale projevuje v poklesu investic do reklamy v kinech, který prý zatím ale není dramatický. Reklama přitom patří mezi významné zdroje příjmů multikin. Například multikina CineStar předloni utržila ze vstupného 273,7 milionu korun, z prodeje různého zboží měla 74,9 milionu korun a reklama jim vynesla 37,5 milionu korun.

Českým kinům se v poslední době daří a loni vykázala celkové rekordní tržby 1,22 miliardy korun, které byly ve srovnání s rokem 2007 o 20 milionů korun vyšší. Do biografů loni přišlo 12,88 milionu lidí, což je nejvyšší návštěvnost za posledních 14 let. O rok dříve kina evidovala 12,83 milionu návštěvníků.

Loni nejvíce lákal velkofilm Bathory Juraje Jakubiska

Nejvíce návštěvníků loni do kin přilákal velkofilm Bathory slovenského režiséra Juraje Jakubiska, který od červencové premiéry do konce listopadu vidělo 904 042 diváků. Film o Alžbětě Báthoryové přezdívané Čachtická paní je s rozpočtem přesahujícím 300 milionů korun nejdražším středoevropským filmem. V Česku do listopadu v kinech utržil 86,4 milionu korun.

V kinech i loni pokračovalo zvyšování vstupného. V roce 2000 stála v průměru vstupenka 68,02 koruny, v roce 2004 už 91,80 koruny a loni v listopadu lidé za vstupné do kina zaplatili průměrně 100,7 koruny.

Kvůli multiplexům v řadě měst skončila původní kina

Hlavní podíl na tržbách i návštěvnosti mají multikina. Jejich tržby loni poprvé pokořily hranici jedné miliardy korun. Zatímco v roce 2007 v jejich pokladnách skončilo 942 milionů korun, tak loni rekordních 1,026 miliardy korun. Do multikin v roce 2008 přišlo bezmála 8,6 milionu lidí, kterých bylo meziročně o 372 tisíc více. Kvůli multiplexům, kterých nyní funguje 24 a mají hlavní podíl na návštěvnosti i tržbách českých biografů, v řadě měst přestala promítat původní kina.

Loni ale v Česku vinou slabé návštěvnosti přestalo promítat i první multikino. Provoz na začátku prosince ukončil multiplex Cinema City v pražském nákupním centru Novodvorská Plaza, ve kterém bylo od roku 2006 pět kinosálů s 850 sedadly.