Česko může firmám dočasně půjčovat s nižším úrokem

Brusel - Firmám, které se kvůli současné hospodářské krizi potýkají s finančními problémy, může Česko dočasně poskytovat půjčky se sníženou úrokovou sazbou. Schválila to dnes Evropská komise. Výhodnější sazby se budou podle komise vztahovat na půjčky uzavřené do konce roku 2010, bude je nicméně možné využít je na úrokové platby do konce roku 2012, pak už budou firmy platit normální tržní sazby. Na zvýhodněné úvěry dosáhnou firmy, které se s potížemi nepotýkaly už před červencem loňského roku.

„Toto opatření umožní vládním, regionálním i místním orgánům poskytovat podporu ve formě snížených úrokových sazeb u půjček na libovolnou dobu, které budou uzavřeny do 31. prosince 2010,“ uvedla v prohlášení komise. Ta ve 27členném bloku dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže.

Režim poskytování půjček v České republice podle Evropské komise splňuje pravidla, která v EU pro státní podporu platí. „Toto opatření usnadňuje podnikům postiženým současným hospodářským útlumem přístup k likviditě, aniž by vedlo k narušení hospodářské soutěže. Významně snižuje cenu půjček, což je účinný způsob, jak podpořit obchodní investice a oživení hospodářství,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Výhodnější sazby se budou podle komise vztahovat na půjčky uzavřené do konce roku 2010, bude je nicméně možné využít je na úrokové platby do konce roku 2012, pak už budou firmy platit normální tržní sazby.