Vláda bude znovu jednat o výdajových rámcích

Praha - Vláda dnes bude na svém zasedání již poněkolikáté projednávat střednědobé výdajové rámce státu do roku 2012. Jednání o rozpočtu kabinet naposledy přerušil kvůli výdajům na dopravní infrastrukturu. Záměrem ministerstva financí (MF) je sestavit na příští rok úsporný rozpočet s deficitem do 170 miliard korun.

Problém chybějících peněz přitom nelze podle ministra financí Eduarda Janoty řešit navýšením rozpočtového schodku. „Je to pro mne nepřijatelné a nikdy bych to do vlády nepředložil,“ uvedl před týdnem Janota. Možností je podle něj pouze analýza a přehodnocení mandatorních, tedy povinných výdajů. Mezi ně patří například dávky nebo důchody.

Rozpočty v následujících letech by měly být podle ministra financí „velmi úsporné“. Janota například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Ministerstva budou mít určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory. V každé kapitole rovněž vláda ponechá pouze jedno procento neobsazených míst. Takových neobsazených míst je ve státní sféře podle posledních údajů 18 171, což představuje výdaje přibližně za pět miliard korun ročně. Tyto peníze se využívají na odměny.