Potvrzeno - německá ekonomika znovu roste

Berlín - V letošním druhém čtvrtletí vzrostla německá ekonomika o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Spolkový statistický úřad, a potvrdil tak předběžné informace, které zveřejnil v polovině srpna. Růstu největší evropské ekonomiky pomohl obchod a soukromá spotřeba. V meziročním srovnání ekonomika vykázala propad o 7,1 procenta po poklesu 6,4 procenta v prvních třech měsících roku.

Dle statistického úřadu čistý obchod přidal k růstu hrubého domácího produktu 1,6 procentního bodu. Z valné části je to díky tomu, že prudký pokles dovozu byl výraznější než pokles vývozu. Německá ekonomika je značně exportně orientovaná, také je ale klíčovým trhem pro české firmy.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

„Německá ekonomika se po několika čtvrtletích dostala opět z recese… Struktura, která byla zveřejněna, tak naznačuje, že druhá polovina roku by mohla být pro Německo lepší.“

Video Jan Bureš ve Studiu ČT24
video

Jan Bureš ve Studiu ČT24

Jan Bureš ve Studiu ČT24

14:50 2508

Nový start německé ekonomiky

K růstu HDP přidala soukromá spotřeba 0,4 procentního bodu. Naopak likvidace zásob 1,9 bodu ubrala. Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí přesto vymanila z nejhlubší recese od druhé světové války, předtím klesala čtyři čtvrtletí v řadě. Analytici předpokládají, že tempo růstu během třetího čtvrtletí zrychluje. „Myslím, že třetí a čtvrtý kvartál bude v Německu dobrý,“ uvedl rovněž ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Statistika rovněž potvrdila, že s ohledem na nestejný počet pracovních dnů německá ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 5,9 procenta. V prvním čtvrtletí její meziroční pokles činil 6,7 procenta.

Dobrá zpráva i pro zbytek Evropy

Růst německého hospodářství není dobrou zprávou jen pro Německo samotné, ale i velkou část Evropy. Německo totiž exportuje zejména do Francie, Británie nebo Nizozemí. Pozitivní informace míří i do Česka, které zase do Německa nejvíce dováží.