Austrálie schválila gigantický projekt zemního plynu Gorgon

Canberra - Australské ministerstvo životního prostředí dnes schválilo gigantický projekt zkapalněného zemního plynu (LNG) Gorgon. Ministr životního prostředí projekt posvětil výměnou za slib ochrany ohrožených druhů. Přírodní rezervace na ostrově Barrow se tak může proměnit v obří těžiště zemního plynu. Plán za 50 miliard australských dolarů (744 miliard korun) je dosud největším surovinovým projektem v zemi.

Souhlas ministerstva byl jednou z hlavních podmínek partnerů v projektu pro schválení celého podniku. „Velmi pečlivě jsem to zvážil a teď jsem si jistý, že projekt nebude mít žádné zásadní dopady na životní prostředí, proto jsem rozhodl kladně,“ uvedl australský ministr Peter Barett.

Projekt řídí americká ropná společnost Chevron, která má v Gorgonu 50 procent. Po čtvrtině v něm vlastní americký koncern Exxon Mobil a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. „Projekt s názvem Gorgon je největší australský projekt závislý na jediném nalezišti, který přinese obrovské výhody celé ekonomice, mimo jiné jeho vybudování zaměstná až 10 tisíc lidí,“ řekl výkonný ředitel Chevron Australia Roy Krzywosinski. Firmy mají zajištěné miliardové příjmy na nejméně 20 let.

Video Rozhovor s Vratislavem Ludvíkem
video

Rozhovor s Vratislavem Ludvíkem

Rozhovor s Vratislavem Ludvíkem

S 26.8.

Austrálie: největší projekt na zkapalněný plyn

Zemní plyn budou převážet obří tankery. „Tanker vlastně převáží kapalné palivo, protože plyn je neustále stlačovaný,“ vysvětlil poradce v oboru plynárenství Vratislav Ludvík. Podle něj je cena převozu lodí srovnatelná s plynovody.

V reakci na nárůst poptávky po plynu se nyní v oblasti Asie a Tichomoří pracuje na zhruba desítce projektů LNG. Řada z nich má začít fungovat kolem poloviny příštího desetiletí a podle analytiků zůstanou některé nevytížené, pokud si včas nezajistí dostatek zákazníků. Dlouhodobý výhled poptávky po LNG je však velmi nadějný, zejména ve Spojených státech a Evropě.

Plánovaná trasa terminálu Gorgon
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24