MF vydá dluhopisy v eurech i pro domácí

Praha - Ministerstvo financí (MF) plánuje 30. září vydat pro domácí investory poprvé emisi dluhopisů v eurech. Emise by měla mít variabilní úrokovou sazbu. Dosud eurové dluhopisy ministerstvo vydávalo pouze pro zahraniční investory, a to s pevnou úrokovou sazbou. V tiskové zprávě o tom dnes informoval resort Eduarda Janoty s tím, že dluhopisy budou mít šestiletou splatnost. Objem emise by měl být 300 milionů eur, asi 7,8 miliardy korun.

„Vzhledem ke stále většímu zájmu o eurové dluhopisy ze strany českých investorů hodlá MF nabídnout v aukci pořádané Českou národní bankou dne 30. září poprvé dluhopisy denominované v euro,“ uvedl úřad. Dluhopisy budou úročeny plovoucí úrokovou sazbou navázanou na šestiměsíční Euribor, což je mezibankovní úroková sazba eurozóny.

Emise nesouvisí podle ministerstva se současnou rozpočtovou situací a jejím cílem rozšířit možnosti financování. Objem eurodluhopisů nabídnutých ministerstvem do aukce bude zhruba ve velikosti aukce korunových dluhopisů, uvedlo MF.