Janota dovařil rozpočtový Eintopf, počítá s deficitem 157 miliard

Praha - Ministr financí Eduard Janota po dnešním jednání se zástupci parlamentních politických stran představil prozatím konečnou podobu balíčku úsporných opatření. Počítá v něm například s obnovením progresivního zdanění příjmu fyzických osob, zvýšením obou sazeb daně z přidané hodnoty či snížením mezd státních zaměstnanců a dalších pracovníků veřejného sektoru. Pokud se podaří paletu opatření schválit v nezměněné podobě, mohl by stát v příštím roce hospodařit se schodkem na úrovni 157 miliard korun, což odpovídá 5,2 procenta hrubého domácího produktu.

Úpravy daní

Jedním z nejspornějších bodů, se kterým Janota počítá, je obnovení progresivního zdanění příjmů fyzických osob. Progrese by se měla týkat výdělků nad 145 tisíc korun měsíčně. „Jedním z návrhů je, že to bude 23procentní sazba, což je de facto totéž, jako by se u těchto příjmů platilo pojistné,“ prohlásil Janota.

Video Brífink Eduarda Janoty po jednání se zástupci parlamentních stran
video

Brífink Eduarda Janoty po jednání se zástupci parlamentních stran

Brífink Eduarda Janoty po jednání se zástupci parlamentních stran

18.9.2009

Události, komentáře s Eduardem Janotou

Rozhovor s Miroslavem Svobodou

Růst by měly také obě sazby daně z přidané hodnoty. Ze současných 9 a 19 procent by se měly zvýšit na 10 a 20 procent. Upravit chce ministr také sazby spotřební daně u minerálních olejů, piva, lihu a tabáku.

Stop valorizaci důchodů a start snížení platů státních zaměstnanců

V balíčku se také počítá se snížením platů státních zaměstnanců a dalších pracovníků veřejného sektoru. Mzdy by měly klesnout o čtyři procenta. „Důvod je prostý: Nevalorizujeme důchody a v privátní sféře se kromě propouštění poměrně výrazně snižují i mzdy,“ vysvětlil Janota.

Další opatření

Ministerstvo financí počítá dále s tím, že ponechá v současné výši sazby nemocenského pojištění u osob samostatně výdělečně činných. Ruší se i slevy, které mohli uplatňovat zaměstnatelé za pracovníky spadající do nízkopříjmových skupin obyvatelstva, čímž stát ušetří zhruba 16,5 miliardy korun. „Byl to návrh zaměstnavatelů samotných,“ podotkl Janota. V sociálních mandatorních výdajích chce šéf resortu financí ušetřit zhruba 12 miliard korun. Počítá také mimo jiné jen s polovičním navýšením plateb státu za státní pojištěnce.

Janota doufá, že se v balíčku už nic měnit nebude:

„Byť to bude jeden balíček, může se stát, že dojde k nějakým nepřiměřeným změnám a korekcím, tak za této situace by to byl problém.“


Janotovi se podařilo úpravami na straně příjmů i výdajů ušetřit více než 64 miliard korun. Všechna úsporná opatření, která navrhuje, se mají týkat pouze roku 2010. Vláda by o úsporném balíčku měla jednat v pondělí, Poslanecká sněmovna by se jím měla zabývat příští týden ve čtvrtek a v pátek. Nad balíčkem škrtů by se ještě v příštím týdnu měli sejít také předsedové parlamentních politických stran.

Snížení politických platů postaveno mimo balíček

Sociální demokracie navrhuje navíc snížení platu ústavních činitelů, a mluví o 20 procentech. S tím souhlasí i šéf státní kasy. „Rozhodně to doporučím. Nebude to ale součástí balíčku, bude to samostatný zákon, aby takové opatření nikdo nezpochybnil a tím nezpochybnil celým balíčkem. Dvacet procent je odpovídající částka,“ řekl Janota.

Jednání ministra Janoty se zástupci politických stran
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24