MMR už ví, jak z evropských peněz zaplatí dopady krize

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj chce využívat peníze z fondů Evropské unie na zmírnění dopadů hospodářské recese. Vypracovalo už proto akční plán, který má zajistit snazší přístup k evropským penězům hlavně malým a středním firmám, malým obcím a neziskovým organizacím. Subjekty ohrožené krizí mají zároveň lépe dosáhnout na zvýhodněné úvěry a záruky.

Plán ministerstva počítá také se změnou zákonů takovým způsobem, aby se příjemcům dotací například zjednodušilo vykazování výdajů. Chce jim i pomoci odstraňovat chyby v žádostech o dotace, kvůli kterým je pak musí vracet.

Dotace by podle plánu měly směřovat do oblastí se silným růstovým potenciálem, jako jsou investice do infrastruktury, zaměstnanosti a nových technologií. Některé programy již přistoupily například k urychlení plateb. Budou také vyhlašovány dříve neplánované výzvy.

V aktuálním rozpočtovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, což podle současného kurzu představuje asi 680 miliard korun. Na začátku srpna bylo schváleno 12 294 projektů v hodnotě necelých 139 miliard korun. Ke stejnému datu dostali příjemci dotací proplaceno 23,6 miliardy.