Srpnová nezaměstnanost Japonska překvapivě klesla

Tokio - Míra nezaměstnanosti v Japonsku se v srpnu překvapivě snížila na 5,5 procenta z rekordních 5,7 procenta v předchozím měsíci. Oznámila to dnes vláda. Výdaje domácností se naopak neočekávaně zvýšily. Podle analytiků však není jasné, zda je tento příznivý vývoj udržitelný. Začíná totiž vyprchávat vliv vládních stimulačních opatření. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla o 0,6 procenta proti předchozím třem měsícům. Vymanila se tak ze své nejdelší recese od druhé světové války.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že míra nezaměstnanosti stoupne na 5,8 procenta, zatímco u výdajů domácností počítali s poklesem o 0,2 procenta. „Míra nezaměstnanosti se snížila dříve, než se předpokládalo, ještě ale nevíme, zda je to pokles pouze na jeden měsíc, nebo něco trvalejšího,“ uvedl analytik Masamiči Adači z makléřské společnosti JPMorgan Securities.

Spotřebitelské výdaje v Japonsku jsou nyní podporovány subvencemi na nákup automobilů a elektroniky s nízkou spotřebou energie. Ekonomové se však obávají, že spotřeba začne po skončení příznivého vlivu těchto podpor stagnovat.

„Výdaje domácností byly překvapivě silné zejména díky vládním subvencím na nákup energeticky úsporných aut a domácích spotřebičů. Pochybuji ale, že tento trend dlouho vydrží, protože příjmy pracovníků klesají,“ uvedl analytik Hiroši Watanabe ze společnosti Daiwa Institute of Research.