Lesy ČR možná prodávají majetek pod cenou spřízněncům

Hradec Králové - Lesy ČR tají, za jaké ceny se zbavují nepotřebného státního majetku. Některé nemovitosti prodávají předem vybraným zájemcům bez výběrového řízení. Na prodej je v současnosti více než 1500 nemovitostí, přičemž jejich ceny určují odhadci. Podnik počítá, že tak letos utrží kolem půl miliardy korun. Z jedné takové podivné koupě byl pořádně zaskočen pan Kuhn. Po dlouhých letech spolehlivé práce pro Lesy ČR požádal o koupi řadového domku na dobré hradecké adrese, ve kterém díky práci již 15 let bydlel. Jaké však bylo jeho překvapení, když zjistil, že dům je již dávno prodán. Novému krajskému řediteli s jeho manželkou a za podivně nízkou cenu.

Nájemce jednoho ze dvou bytů v řadovém domku v tiché Šemberově ulici v Hradci Králové napsal v dubnu na ředitelství Lesů ČR, že chce domek po 40 letech práce u podniku koupit. V září se dozvěděl, že dům, kde bydlí 15 let, podnik za jeho zády i s ním prodal novému krajskému řediteli Romanu Vohradskému a jeho manželce, rovněž manažerce Lesů ČR, která byla nájemkyní druhého bytu.

Mluvčí Lesů ČR: Šlo o standardní prodej

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

„Mně se zdá, že to je nějaká protekce nebo takové neprůhledné jednání,“ myslí si překvapený Vilém Kuhn. Mluvčí Lesů ČR Michal Kačena nic nekalého na prodeji nevidí. „My jsme tuto nemovitost prodali standardním způsobem, zcela transparentním. Stejně jako prodáváme většinu našich nemovitostí,“ tvrdí Kačena.

Cenu, za kterou podnik dům prodal, podnik tají. Pan Kuhn má silné podezření na korupci. „Byla to nejvyšší tržní cena podle dvou odhadů, není to veřejná informace,“ odmršťuje dohady o podivně nízké ceně Kačena. Pravdu ohledně veřejnosti nepřístupné informaci nicméně nemá.

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy pro ČT24:

„Taková informace je samozřejmě veřejně přístupná, každý o ni může požádat podle zákona o přístupu k informacím a dostane ji i přes odpor Lesů ČR pomocí soudu.“

Podle smlouvy prodaly Lesy ČR dům, zahradu a garáž v jedné z nejdražších čtvrtí východočeské metropole manželům Vohradským za 1 413 000 korun, tedy za cenu jednopokojového bytu. Podnik jim navíc 600 tisíc půjčí. Vloni přitom soukromý vlastník prodal stejný sousední řadový dům bez nájemníka více než třikrát dráž, za 4 a půl milionu korun.