K jednání o nahrazení dolaru košem měn se údajně sešli ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí Arabského poloostrova, Ruska, Číny, Japonska a Francie. Ze strany Číny a Ruska se podobné tlaky na oslabení role dolaru objevily již v minulosti, Japonsko a arabské státy však doposud byly vůči dolaru loajální.
Přechod od dolaru ke koši měn by však nebyl bez rizika. „Bilaterální hádky a střety jsou nevyhnutelné. Musíme zůstat obezřetní vůči válkám o energetické zájmy a bezpečnost na Blízkém východě,“ varoval bývalý čínský velvyslanec na Blízkém východě Sun Pi-kan.

Události, komentáře o ropě a dolaru
Události, komentáře o ropě a dolaru
UK - 07.10.09
Cena ropy se už nemá počítat v dolarech
Podle odborníků však není pravděpodobné, že by se podobný přesun odehrál v dohledné době. Sami spiklenci počítají s horizontem devíti let. „Nemyslím si, že z takovýchto diskusí vzejdou nějaké příliš konkrétní kroky, protože i v situaci, kdy je dolar slabý, to neznamená, že komodity jsou podhodnoceny. Naopak když dolar slábne, ceny komodit mají tendenci růst v poměru k tomu více,“ míní komoditní analytik Commonwealth Bank of Australia David Moore.
Otázka převedení ropného obchodu z dolaru na jiné měny se v posledních letech nadnášela častěji. Írán už před několika lety začal vypořádávat většinu svého ropného vývozu v euru a dalších měnách, cenu ropy však stále stanovuje v dolarech.
„Vypadá to, že to bude velmi dlouhodobá věc, kde bude nutné překonat několik překážek,“ řekl Jonathan Cavenagh z australské společnosti Westpac. Vedle silných politických vazeb mezi arabskými ropnými vývozci a USA jde například o slabou konvertibilitu arabských měn a nepružnost čínského yüanu. Podle analytiků může být překážkou plánu také dopad na Evropu, kde jsou vývozci velmi citliví na kurzové změny.
Zpráva o tajných jednáních se ovšem i tak neobešla bez vlivu na kurz dolaru. V reakci na ni klesla americká měna vůči jenu o 0,5 procenta a vůči euru ztratila 0,3 procenta. Ceny ropy na zprávu nijak výrazně nereagovaly.