Pro spotřebitele i pro ekonomiku je nulová inflace spíše dobrá zpráva. „Je odrazem levných pohonných hmot, nízkých cen ropy a zemědělských výrobků,“ domnívá se analytik ČSOB Petr Dufek. Zajímavý ale bude především vývoj v říjnu a listopadu, kdy se dá očekávat, že inflace bude atakovat záporné hodnoty. „Pokud klesnou ceny potravin, tak je to téměř jistotou,“ dodal analytik Komerční banky Jiří Škop. Dlouhodobější záporná inflace by navíc podle Dufka mohla vést k zavírání většího počtu firem a dalšímu propouštění. Závěr roku by ale měl přinést návrat do kladných hodnot.
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů. Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly ceny v oblasti bydlení, naopak snižování cenové hladiny nejvíce ovlivnily ceny v oddíle potravin a nealkoholických nápojů, které byly již desátý měsíc meziročně nižší. Za poklesem podle Dufka stojí i odbourávání obchodních marží, které byly v Česku vyšší, než je obvyklé. Část spotřebního zboží zde byla dražší než například v Rakousku nebo na německém trhu.

Spotřebitelské ceny zůstaly v září beze změn
Spotřebitelské ceny zůstaly v září beze změn
Z 12, 10.9.2009
Rozhovor s Petrem Dufkem
Ekonomika ČT24: Inflace spadla na nulu
Ceny zboží tak úhrnem meziročně klesly o 1,6 procenta, ceny služeb byly vyšší o 2,8 procenta. Meziměsíčně ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,8 procenta.
Na nulovou inflaci a relativně silnou korunu by mohla podle analytiků zareagovat i centrální banka snížením úrokových sazeb. „Očekáváme, že ČNB na listopadovém zasedání provede ještě jedno snížení sazeb o 25 bazických bodů,“ uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.
