Cena vánočních kaprů letos neporoste

České Budějovice – Rybáři s příchodem podzimu začali s výlovy v menších rybnících, ty větší přijdou na řadu v polovině října. Rybáři se shodují na tom, že ryb bude dostatek, přestože některé podniky postihly povodně, a ceny by měly být podobné těm loňským. Množství ryb by se mělo podobně jako minulý rok pohybovat kolem 13 000 tun, z toho asi polovina zůstane pro domácí spotřebu. „My se na Vánoce maximálně soustředíme na Českou republiku tak, aby všichni naši zákazníci byli pokrytí, zbytek dáváme na export, ročně je to tak polovina,“ řekl Jan Hůda, prezident Rybářského sdružení ČR v rozhovoru pro ČT.

Ceny ryb by měly zůstat stejné jako loni. „Chtěli bychom ceny udržet na stejné úrovni,“ tvrdí Hůda. Cenová relace se podle něj bude pohybovat podle místa prodeje, zda se bude odehrávat na sádkách či na hrázích, a to od 55 do 75 Kč. Relevantní bude rovněž náročnost dopravy a jiné náklady. I přes pokračující hospodářskou krizi by se poptávka po vánočním kaprovi neměla oproti loňsku měnit. „Byli bychom strašně rádi, aby se na kaprovi nešetřilo, protože je to překrásná česká tradice,“ dodal Hůda. 

O Vánocích se prodá kolem 70 procent z roční produkce ryb. Během roku se kapři příliš nekonzumují, což by rádo změnilo ministerstvo zemědělství, které zavedlo projekt Ryba domácí. Hůda vysvětluje, že se projekt netýká pouze ministerstva zemědělství, ale rovněž rybářů samotných. Rybáři již delší dobu propagují kapra, aby se jedl celý rok, ale teprve nynější šance čerpat finance z Evropského rybářského fondu přes operační systém Rybářství rozvinula kampaň do dnešní podoby, vysvětluje Hůda.

Video Rozhovor s Janem Hůdou
video

Rozhovor s Janem Hůdou

Rybáři
Rybáři