V Evropě se vyrobilo nejméně aut za 14 let

Brusel – Jen 13,4 milionu nových osobních vozů sjelo loni z výrobních linek automobilek v Evropě. Výroba aut se tak propadla o 13 procent ve srovnání s rokem 2008 na nejnižší úroveň za posledních 14 let. Ještě o poznání hůř si vedli výrobci nákladních aut, jejich celková produkce propadla dokonce o 64 procent. Na lepší časy se přitom podle Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) zatím zdaleka neblýská.

Pozici největšího evropského výrobce si udrželo Německo. Tamní automobilky loni vyrobily 5,2 milionů nových aut. Česká republika obsadila pátou příčku s produkcí 974 569 vozů, uvedla ACEA ve své dnešní zprávě. „Ten pokles je za loňský rok, kdy se nedařilo vesměs všem výrobcům. Otázkou je, jak to bude vypadat v letošním roce. Za únor ty výsledky, alespoň co se týká škodovky, vypadají dobře. Výrobci hodně soupeří cenami, dělají výhodnější nabídky,“ komentoval šéfredaktor motoristického časopisu Faster Magazine Jakub Rejlek.

Narozdíl od výroby klesaly prodeje aut v Evropě mírně, o 1,3 procenta. Zachraňovalo je hlavně šrotovné v řadě zemí. Ze stejného důvodu teď ale výrobci šetří optimismem v prognózách na letošek. Po skončení šrotovného se totiž dá očekávat další propad poptávky a automobilky tak před sebou nejspíš mají další těžký rok. Třeba francouzský Renault počítá, že se evropský automobilový trh smrskne o desetinu.

Video Výrobcům aut klesá výroba i zisky
video

Výrobcům aut klesá výroba i zisky

Šéf italského Fiatu Sergio Marchionne začátkem roku prohlásil, že světový automobilový průmysl musí pro své přežití snížit výrobní kapacitu, a to zejména v Evropě. Dodal, že světové automobilky jsou schopny vyrobit 94 milionů osobních a nákladních vozů ročně, což je o 30 milionů víc, než dokáží prodat.