Banky ve Španělsku řeší problémy se zajištěním financování

Madrid - Španělské banky mají obtížný přístup na evropský mezibankovní trh. Podle španělského listu Cinco Días jsou schopny se financovat jen ty největší bankovní domy ve Španělsku. Situace se podle zdrojů listu od začátku tohoto týdne zhoršuje a je patrně reakcí na snížení ratingu, k němuž nedávno sáhla agentura Fitch Ratings, která na konci května snížila hlavní ratingovou známku Španělska na stupeň AA-plus.

„Financování si dokážou zajistit jen ty největší španělské banky, a to jen v případě, že jako krytí mohou nabídnout dluhopisy z jiných zemí, jako je Německo. Za naše dluhopisy nedostanou nic,“ citují noviny šéfa jedné ze španělských spořitelen. „Žádná banka ze zahraničí nám na mezibankovním trhu nepůjčí,“ potvrdil šéf další banky střední velikosti.

Agentura Fitch Ratings na konci května snížila hlavní ratingovou známku Španělska na stupeň AA-plus. Španělské království se do té doby pyšnilo nejvyšším možným ratingem, tedy AAA, nějaký čas už se ale spekulovalo, že veřejné finance Španělska tomuto hodnocení neodpovídají. Po snížení ratingu Španělska se na trhu začaly znovu objevovat obavy, že země směřuje k dluhové krizi, ze které ji bude nutné zachraňovat podobně jako Řecko.

Ministerstvo financí chce vydat dluhopisy v objemu až 4 miliard

V takovém případě by se zhoršily vyhlídky eura, které se proti dolaru už teď pohybuje kolem čtyřletých minim. Španělské ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že má v úmyslu vydat dluhopisy v objemu tři až čtyři miliardy eur (až 104 miliard korun) se splatností tři roky.

V této souvislosti se objevily spekulace, že o dluhopisy možná nebude velký zájem, analytici ale neočekávají, že by aukce skončila fiaskem. Pokud by to bylo nutné, papíry by podle nich koupily obří bankovní skupiny, jako je Santander Central Hispano či Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.