Evropský průmysl má to nejhorší za sebou

Brusel – Evropský průmysl se pomalu probouzí z krize. Lepší čísla přicházejí z většiny evropských zemí. Průmyslová výroba v eurozóně vzrostla v dubnu oproti březnu téměř o procento, v Evropské unii potom o půl procenta. Podobné oživení se týká celé Evropy. Český průmysl si vede o trochu lépe než celoevropský průměr. Meziměsíčně vzrostl o devět desetin procenta, meziročně potom o deset procent. S takovými čísly přišel evropský statistický úřad Eurostat.

Sektor služeb je v krizi, průmyslu se daří lépe

Zatímco dopady ekonomického zpomalení posledních dvou let v současnosti naplno pociťuje sektor služeb, evropský průmysl už má nejhorší za sebou. V porovnání s dubnem loňského roku letos průmyslová výroba v eurozóně vzrostla o 9,5 procenta a v celé Evropské unii o 7,8 procenta. „Na druhou stranu, když to srovnáme s obdobím dva roky na zpátek, tak do toho nám zbývá asi 14 procent,“ upozorňuje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Bude trvat roky, než se dostaneme na stejnou úroveň, jakou jsme měli v roce 2008,“ dodává.

Video Michal Brožka o průmyslu v Evropě
video

Michal Brožka o průmyslu v Evropě

Michal Brožka o průmyslu v Evropě

Průmyslu v Evropě se začíná dařit

Přesto je současný růst evropského průmyslu podle většiny analytiků silnější, než se čekalo. Podle Martina van Vlieta z ING výsledky ukazují na oživení průmyslového sektoru citlivého na export.

Analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš

„Ten růst je překvapivý tím, že jde možná napříč všemi regiony. Pouze šest zemí v rámci EU vykazuje stále negativní přírůstky průmyslové výroby, nicméně na stole stále zůstávají stará známá rizika.“

Potíže se ale mohou vrátit příští rok. Podle analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše se Evropa stále více rozděluje na dvě části. Jednou je zdravé jádro, kterému vévodí Německo, druhou potom pokulhávající jihoevropské ekonomiky. „To zdravé jádro může dál běžet bez těch slabších článků. Dokud se světová poptávka udrží na nějakých solidních úrovních a dokud dobře poběží Asie, Spojené státy americké, tak si myslím, že ty země navázané na Německo, mezi které patří i Česká republika, mohou jet dál poměrně solidním tempem,“ dodává Bureš.

Největší meziměsíční růst hlásí Litva, které povyskočila o šest procent, nejhůře se od března dařilo Irsku, jehož průmysl se propadl téměř o 11 procent. Meziročně bylo v tomto ohledu nejslabší Řecko a naopak nejsilnější Estonsko.

Průmyslová výroba v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24