Ze sociálních sítí se stává „zlatý důl“

Praha – Stovky milionů dolarů přitékají provozovatelům sociálních sítí. Tržby největší z nich – Facebooku – se loni podle neoficiálních informací pohybovaly mezi 700 až 800 miliony dolarů a letos má nakročeno až k dvoumiliardovému obratu. Sociální sítě už našly způsob, jak vydělat. Je to cílená reklama a mikroplatby.

S téměř půlmiliardou uživatelů je Facebook největší sociální sítí na světě. Jeho zakladatel Mark Zuckerberg se po šesti letech budování systému začíná orientovat na vydělávání. Jednou z cest je přesně cílená reklama. „Stanete fanoušem nějaké firmy, tak vám už bude systém posílat reklamy, které s tou firmou souvisí, a navíc má plno technických možností, jak tu reklamu ozvláštnit,“ vysvětluje Václav Nývlt z Technet.cz.

Provozovatelé sociálních sítí tak pravděpodobně objevili jednu z cest, jak zpeněžit miliony uživatelů. Platí to i pro největší český vyhledávač Seznam.cz. „Naše dva hlavní sociální weby jsou Lidé.cz a Spolužáci.cz. U nich se za poslední rok příjmy z reklamy zdvojnásobily. Zatím používáme standardní reklamní modely, ale snažíme se i o méně standardní projekty,“ říká manažer Seznamu pro VIP Martin Picek.

Video Ze sociálních sítí se stává \"zlatý důl\"
video

Ze sociálních sítí se stává \"zlatý důl\"

Podle agentury Gartner by sociální sítě mohly do čtyř let nahradit u pětiny firem e-maily. A nejen to. Do prostředí Facebooku už pronikají finanční služby a ve Spojených státech Facebook v návštěvnosti překonal vyhledávač Google. Facebook registruje skoro půl miliardy uživatelů a jeho cena se podle odhadů pohybuje kolem čtyřiceti miliard dolarů. V Česku je na Facebooku přes dva miliony lidí a jeho tuzemskou obdobu Lidé.cz používá ještě o milion lidí víc.