František Satrapa stál u zrodu uzenářské velkovýroby v Česku

Praha  - „Satrapovy uzeniny, to byl pojem,“ říkají pamětníci. A to i přes to, že masnou výrobu s touto kdysi slavnou značkou ukončili komunisté krátce po válce. Šunky, párky, trvanlivé salámy i konzervy z továren, které založili František Satrapa a jeho syn Jan na Vysočině, se prodávali po celé habsburské monarchii, byly prvorepublikovou pochoutkou a mnohé se, byť pod jinou značkou, vyrábějí dodnes.

Zakladatel velkouzenářské výroby ve Studené František Satrapa se narodil 29. srpna 1849 v nedaleké vísce Světlá. Vyučil se řezníkem v Nové Bystřici, jako tovaryš pracoval ve Slavonicích, Schremsu i ve Vídni. V roce 1875 si ve Studené pronajal obecní hostinec a zřídil v něm řeznický krám. Zanedlouho se již zmohl na koupi domu na náměstí.  Jeho masné výrobky se stávaly stále žádanějšími i mimo okolí Studené, šunky dodával i do Vídně. Ambice Františka Satrapy však sahaly dále, než být úspěšným živnostníkem. Svědčí o tom i jeho účast na výstavách, odkud si přivezl řadu ocenění včetně zlaté medaile, záslužných křížů a diplomů z Vídně, Paříže a Říma. 

Po dvaceti letech již měl tolik zakázek, že musel otevřít pobočku v nedalekém Popelíně. I to bylo záhy málo, a tak v roce 1904 rozšířil dílnu ve Studené a vybavil ji stroji poháněnými motory. Tímto změnil původní živnost v tovární velkovýrobu, první v této části monarchie. To se již na řízení firmy podílel jeho syn Jan, kterému společnost v roce 1907 předal. Ještě než František Satrapa 26. června 1920 zemřel, dočkal se prudkého rozmachu synem vedené firmy, ale i balancování na pokraji krachu a znovunabyté slávy. 

Jeho syn firmu ještě rozšířil a zažádal o statut c. a k. dvorního dodavatele, který vzhledem ke kvalitě výrobků získal. Prestižní titul přinesl i zakázku na dodávky pro císařskou armádu. Armádní konzervy vyráběla továrna již s novým názvem: „Jan Satrapa, velkouzenářství a výroba šunek ve Studené“. První světová válka přinesla další velké zakázky, ale i hrozbu krachu. V roce 1915 byla firma nařčena z používání nekvalitních surovin a celá produkce byla zapečetěna a výroba zastavena. Později se sice prokázala nepravdivost těchto tvrzení, nicméně roční výpadek produkce stál firmu málem existenci. 

Jan Satrapa se proto spojil s telčským podnikatelem Richardem Spitzerem. Továrnu ve Studené obnovili a rozšířili a později přikoupili bývalý mlýn v Kostelci u Jihlavy, kam přenesli část výroby. Další prudký rozvoj učinil z Jana Satrapy jednoho z největších výrobců masného zboží v Československu. Kromě Studené a Kostelce stál u zrodu dalších dvou velkých provozů, a to v Hodicích a v Krahulčí. K podniku patřila například i výrobna plechovek v Rozkoši u Strmilova, pozdější Strojobal. 

Společnost přes řadu peripetií a majetkových změn úspěšně překonala hospodářskou krizi i druhou světovou válku, kdy ovšem musela dodávat pro německou armádu. Po válce, v roce 1947, firmu zaměstnávající přes 600 lidí převzal vnuk zakladatele Jan Satrapa mladší, který ji však řídil pouze do znárodnění v roce 1948. Jan Satrapa zemřel 17. dubna téhož roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 8 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 10 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 18 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 19 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...