Ford volá po snížení kapacit pro výrobu aut v Evropě

Bilbao – Evropa musí podle šéfa evropské divize americké automobilky Ford Motor Johna Fleminga snížit výrobní kapacity automobilového průmyslu. Problémy s nadbytečnými výrobními kapacitami v Evropě se podle něj po příchodu hospodářské krize ještě zhoršily, přitom byla světová hospodářská recese ideální příležitostí, jak kapacity snížit. Výrobní linky, které denně chrlí tisíce automobilů, zapříčiňují neúnosný tlak na snižování cen.

Evropa má o třetinu větší kapacitu, než potřebuje

Fleming odhaduje, že asi třetina kapacit pro výrobu je v Evropě nadbytečná. Proti uzavírání automobilových továren a snižování počtu zaměstnanců v odvětví však bojují odborové svazy i vlády. Během hospodářské krize se navíc místo snižování kapacity zvyšovaly.

Šéf evropské divize americké automobilky Ford Motor John Fleming

„Nadbytečná kapacita je hlavním faktorem vedoucím k současnému silnému a agresivnímu zlevňování, které vidíme na trhu.“

„To není udržitelná cesta, jak řídit toto odvětví.“

Názory Fordu začátkem roku podpořil i šéf italské automobilky Fiat Sergio Marchionne. Uvedl, že světový automobilový průmysl musí pro své přežití snížit výrobní kapacitu, a to zejména v Evropě. Dodal, že světové automobilky jsou schopny vyrobit 94 milionů osobních a nákladních vozů ročně, což je o 30 milionů více, než dokážou prodat.

Celkový letošní prodej automobilů v Evropě podle Fordu dosáhne 14 až 15 milionů vozů. V loňském roce se prodej aut v Evropě podle sdružení ACEA snížil o 1,6 procenta na 14,5 milionu vozů.

Ford
Ford