HN: V ČEZu se nejspíš chystají personální změny

Praha – Dozorčí rada elektrárenské společnosti ČEZ je v ohrožení. Pokud totiž vznikne vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS), budou muset z dozorčí rady odejít lidé jmenovaní bývalými ministry a premiéry. Dnešním Hospodářským novinám (HN) to řekl Nečasův poradce Martin Říman. „Noví lidé musí mít důvěru příštího premiéra, na tom není nic divného,“ prohlásil Říman, který byl v minulosti ministrem průmyslu a obchodu. Pevná je podle všeho pozice generálního ředitele ČEZu Martina Romana.

Nečasův poradce Martin Říman

„Nepochybně musí dojít v dozorčí radě ČEZu k obměnám, protože její obsazení je poplatné minulé době. To jest době před volbami. Za stát tam figurují lidé, kterým důvěřovali ti, kteří již dnes zástupci státu nejsou.“

Podle Hospodářských novin záměr obměnit dozorčí radu ČEZu ve středu potvrdil. Podle odhadu HN odejde z dozorčí rady minimálně pět lidí. Říman prý ale o konkrétních lidech nemluvil. List ale píše, že je jasné, že z dozorčí rady bude muset odejít například Jan Demjanovič, který patří k lidem blízkým expremiérovi Mirku Topolánkovi a jeho příteli Marku Dalíkovi. Odejde asi i někdejší šéf poradců Jiřího Paroubka Zdeněk Trojan, bývalý náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) Zdeněk Hrubý, exministr životního prostředí Petr Kalaš a místopředseda dozorčí rady Ivan Fuchsa.

Možná odejde předseda rady, Roman má nejspíš pozici jistou

Za nejasné HN pokládají i další působení předsedy rady Martina Kocourka. „Post šéfa dozorčí rady byl vlastně postem předsedy vlády. Předseda vlády musí o tak velkém podniku ve většinovém vlastnictví státu něco vědět, a to jde nejlépe z pozice předsedy dozorčí rady. Martin Kocourek měl v tomto důvěru Mirka Topolánka a záleží na příštím premiérovi, jestli v něj bude mít důvěru také,“ prohlásil Říman. Dodal nicméně, že Nečas Kocourkovi důvěřuje.

Odhad HN na členy dozorčí rady ČEZu, kteří budou muset odejít

  • předseda rady Martin Kocourek
  • místopředseda dozorčí rady Ivan Fuchsa
  • člověk blízký Mirku Topolánkovi Jan Demjanovič
  • někdejší šéf poradců Jiřího Paroubka Zdeněk Trojan
  • bývalý náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky Zdeněk Hrubý
  • exministr životního prostředí Petr Kalaš

Naopak ředitel ČEZu Martin Roman se podle novin o svůj post bát nemusí. „Zopakoval bych větu, kterou nedávno řekl Petr Nečas, který si nevšiml, že by Martin Roman udělal nějaké fatální chyby. I z hlediska analytiků je hodnocen poměrně velmi příznivě,“ uvedl Říman.

Martin Říman
Martin Říman
Více fotek
  • Martin Říman autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1124/112372.jpg
  • Martin Roman autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1403/140254.jpg