Mercer: Nejdražším městem světa letos Luanda, Praha 47.

Londýn - Zahraniční pracovníci ze Západu nejspíš projeví menší radost než obvykle, když je zaměstnavatel vyšle nebo na vlastní pěst zakotví v metropoli ropou obdařené Angoly Luandě. Právě Luanda se pro ně totiž v letošním roce stala nejdražším městem světa, a překonala tak obvykle první Tokio. Mezi nejdražší na světě poskočila i další města rozvojového světa. Podle každoročního průzkumu konzultantské společnosti Mercer skončilo české hlavní město na 47. místě, deset míst za Bratislavou.

Třetí místo obsadila metropole zbídačelého a násilím zmítaného Čadu Ndjamena a na sedmém je Libreville v Gabonu. Samo zařazení těchto měst do žebříčku odráží zvýšený hospodářský význam dosud zaostalé Afriky pro podnikání. „Zaznamenáváme poptávku po informacích o afrických městech v celém podnikatelském spektru - těžbě, finančních službách, letectví, průmyslové výrobě i energetice,“ uvedla Nathalie Constantin-Métralová, výzkumnice firmy Mercer.

Nathalie Constantin-Métralová, výzkumnice firmy Mercer

„Mnozí se domnívají, že náklady jsou v rozvojovém světě nízké, to však neplatí pro cizince, kteří tam pracují. V některých afrických městech mohou být náklady mimořádně vysoké - zvláště na zajištění slušného a bezpečného ubytování.“

S vysokými náklady je třeba počítat i v asijských městech. Ósaka je co do nákladnosti šestá, Hongkong se dělí s Curychem o 8. místo a v letošním žebříčku je zařazeno sedm čínských měst, z toho Peking je 16. a Šanghaj 25.

Po Curychu je z evropských měst nejdražší Oslo na 11. místě a v druhé desítce figurují Milán, Londýn a Paříž. Nejlevněji na starém kontinentě je v Tiraně.

Na Blízkém východě kraluje nákladnosti Tel Aviv

Na Blízkém východě nabízí nejnákladnější život Tel Aviv, zatímco luxusní arabská města Dubaj a Abú Zabí se pohybují až v páté desítce. Ceny ubytování se navíc v Abú Zabí a Dubaji dále snižují, což tlačí náklady pro zahraniční pracovníky dolů.

Na západní polokouli je letos nejdražším městem Sao Paulo - umístilo se na 21. pozici. V USA je nejdražší New York na 27. příčce, Los Angeles je 55. a Washington až 111.

Průzkum porovnává životní náklady a ceny více než 200 položek ve 214 městech světa. Srovnávány jsou náklady na nájemné, dopravu, potraviny, oblečení, domácí potřeby a zábavu. Mercer označuje svůj průzkum za nejkomplexnější světový žebříček životních nákladů pracovníků vyslaných do zahraničí.

Tabulka deseti nejdražších měst světa:

1. Luanda

2. Tokio

3. Ndjamena

4. Moskva

5. Ženeva

6. Ósaka

7. Libreville

8. Hongkong

8. Curych

10. Kodaň

Historické centrum Curychu
Historické centrum Curychu
Více fotek
  • Historické centrum Curychu zdroj: www.wikipedia.de http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/277/27603.jpg
  • Tel Aviv zdroj: www.palestineremembered.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1768/176762.jpg