Zátěžovými testy neprojdou zřejmě jen dvě banky

Brusel - Zátěžovými testy, které zkoumají celkem 91 bank v Evropské unii, neprojdou jen dva finanční ústavy - irská Allied Irish Bank a řecká National Bank of Greece. Vyplývá to z analýzy Deutsche Bank, kterou dnes zveřejnil deník Financial Times Deutschland. Podle kritiků je ovšem vysoká úspěšnost finančních ústavů důkazem, že zátěžové testy nejsou dostatečné a jde jen o mediální trik.

Parametry testů podle expertů podceňují dopad současné dluhové krize. V případě španělských dluhopisů totiž předpokládají jen ztráty ve výši tří procent a v případě dluhopisů Řecka, jehož krach je stále možný, ve výši 17 procent. Podle FT Deutschland se ale řecké dluhopisy již nyní prodávají se „slevou“ 25 procent, což činí zátěžové testy „naprosto nedůvěryhodné“.

„Evropský přístup k finanční krizi příliš často spoléhá na předpoklad, že všechno bude fungovat tím nejlepším možný způsobem, když problémový investoři uvěří úřadům,“ kritizuje zátěžové testy v redakčním úvodníku evropské vydání Financial Times. Banky testuje Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS). Skupina 91 testovaných bank reprezentuje 65 procent bankovního sektoru Evropské unie.

Eura
Eura