Dozorčí radu ČEZu povede Říman, zastupovat ho bude Janota

Praha – Vedení dozorčí rady společnosti ČEZ dostali na starost dva bývalí členové českých vlád. Předsedou se stal někdejší ministr průmyslu a obchodu z let 2006 až 2009 Martin Říman (ODS) a funkce místopředsedy se ujal exministr financí Fischerova kabinetu Eduard Janota. Říman na postu předsedy dozorčí rady nahradil současného ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka.

Říman s Janotou se stali členy dozorčí rady ČEZ v srpnu, jejich funkce předsedy a místopředsedy nabyly účinnosti na posledním zasedání dozorčí rady ve čtvrtek. Oba byli dozorčí radou také jmenováni náhradními členy Výboru pro audit ČEZ na dobu do nejbližšího zasedání valné hromady. Dozorčí rada ČEZ má při plném obsazení jedenáct členů, nyní je jedno místo volné.

Martin Říman byl ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Mirka Topolánka mezi lety 2006 a 2009. V 90. letech působil jako ministr dopravy a spojů. Od roku 1991 je členem ODS a nyní šéfuje premiérovým poradcům.

Eduard Janota byl více než rok ministrem financí v nestranické vládě Jana Fischera, kterou nedávno vystřídala koalice vedená Petrem Nečasem z ODS. Od roku 1992 vykonával Janota funkci ředitele odboru státního rozpočtu ministerstva financí. Mezi lety 2001 až 2006 byl prvním náměstkem ministra financí.

Stát ve společnosti ČEZ drží zhruba 70 procent. Za loňský rok inkasoval z rekordního zisku 51,9 miliardy korun dividendu téměř 20 miliard korun. Letos předpokládá ČEZ kvůli nižším cenám elektřiny zisk kolem 47 miliard.