Bývalí eurokomisaři dostávají tučné odchodné, i když už mají jinou práci

Brusel - Bývalí eurokomisaři prý dostávají tučné odchodné i dlouho poté, co svůj post v Evropské komisi opustili a našli si nové výnosné funkce. Někteří dokonce pracují pro jiné evropské instituce. Podle zjištění německého deníku Financial Times Deutschland (FTD) pobírá 17 takových exkomisařů nejméně 96 tisíc eur ročně, tedy každý přes 2,3 milionu korun. O bývalém komisaři Vladimíru Špidlovi se list výslovně nezmiňuje.

Překlenovací příspěvky mají ze své podstaty vysloužilým komisařům především usnadnit návrat do běžného života během období, kdy si hledají novou práci. Mnozí z nich se ale velmi rychle uplatní jako dobře placení politici nebo lobbisté.

Bývalí komisaři mají nárok na „přechodné“ ve výši 40 až 65 procent jejich základního platu v Evropské komisi. Ten přesahuje 20 tisíc eur měsíčně. Tyto peníze pobírají po dobu tří let. „Bývalým komisařům to má pomoci při přechodu na pracovní trh,“ zdůvodňuje vyplácení odchodného Evropská komise.

Jenže řada eurokomisařů dostává odchodné i přesto, že už má novou práci. To je mimo jiné příklad bývalého komisaře pro vnitřní trh, Ira Charlieho McCreevyho. Ten se krátce po odchodu z komise uplatnil v dozorčí radě nízkonákladové společnosti Ryanair, za což údajně dostává až 47 tisíc eur ročně. K tomu ale pobírá od EU odchodné, které podle propočtů FTD činí zhruba 11 tisíc eur měsíčně.

Bývalý eurokomisař pro rybolov Joe Borg dostává stejnou sumu, ačkoli pracuje pro bruselskou lobbistickou agenturu Fipra. Borg informace potvrdil, naopak McCreevy prý na opakované dotazy nereagoval. Je ale na seznamu příjemců odchodného.

Pro Brusel je toto téma velmi citlivé. Nevládní organizace už dlouho upozorňují na nebezpečí střetu zájmů, jestliže komisaři hned po opuštění úřadu odcházejí do firem. Naposledy tak vyvolal údiv bývalý eurokomisař z Německa Günter Verheugen, který si založil lobbistickou agenturu. To, že bývalí komisaři při nové práci navíc ještě dostávají odchodné, je přitom nová informace.

Kritici EU jsou zděšeni. Zatímco zmíněný Verheugen se spokojil s důchodem, vylepšují si údajně odstupným příjmy dva bývalí eurokomisaři, kteří jsou nyní ve vrcholných politických funkcích: litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová a italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Zvlášť absurdní je pobírání odchodného u Polky Danuty Hübnerové a Belgičana Louise Michela, kteří jsou nyní poslanci Evropského parlamentu. Hübnerová vzkázala, že každý bývalý komisař má na odchodné nárok. Oba případy jsou v pořádku i podle právní služby Evropské komise.

Charlie McCreevy
Charlie McCreevy
Více fotek
  • Charlie McCreevy autor: http://ec.europa.eu/, zdroj: http://ec.europa.eu/ http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/408/40768.jpg
  • Günter Verheugen autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/862/86144.jpg
  • Danuta Hübnerová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/820/81940.jpg
  • Franco Frattini autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/124/12366.jpg