Estonské koruně zbývají tři měsíce, vystřídá ji euro

Tallin – Eurozóna se od ledna rozroste na sedmnáct členů. Do klubu zemí platících eurem přibude Estonsko. To neodradily ani vážné problémy Řecka, Irska a Portugalska, které už jsou členskými státy eurozóny, a tak ministři financí Evropské unie v červenci euro pro Estonsko posvětili. Tallin ho považuje za vyvrcholení svého sbližování se Západem, které odstartoval rozpad Sovětského svazu v roce 1991.

S výjimkou Velké Británie a Dánska, které si vyjednaly zvláštní podmínky, se všechny členské státy unie zavázaly postupně opustit národní měny a přejít na euro. Musejí ovšem splnit patřičná ekonomická kritéria. To Estonsko dokázalo, jeho rozpočtový deficit loni představoval 1,7 procenta hrubého domácího produktu. Premiér Andrus Ansip věří, že díky euru se jeho země stane atraktivnější pro zahraniční investory.

Malá pobaltská republika má ale své vlastní problémy. Zatím se jí nedaří zastavit růst nezaměstnanosti, která už dosahuje skoro 20 procent a je tak po Španělsku a Lotyšsku třetí nejvyšší v EU. Není proto divu, že euro někteří čekají s obavami. Podle posledního průzkumu veřejného mínění podporuje vstup do eurozóny jen 50 procent Estonců, 39 procent je proti. Někteří obyvatelé mají strach, že zavedení jednotné měny vyžene ceny vzhůru.

3 minuty
Euro v Estonsku
Zdroj: ČT24

Andrus Ansip, estonský premiér:

„Sedmdesát procent přímých zahraničních investic proudí od našich sousedů z Finska a Švédska. Podnikatelé z těchto zemí si pořád pamatují, jak se švédská koruna a finská marka devalvovaly během recese na začátku 90. let. Proto malým národním měnám nemůžou věřit.“

Lidé se bojí zdražování

Z příkladu sousedních zemí Estonci vědí, že po zavedení eura tam stouply ceny základních potravin i služeb. Premiér Ansip přesvědčuje, že z jednotné měny budou mít užitek i obyčejní lidé. Zvlášť ti, kteří si vzali půjčky v jednotné evropské měně. „Devadesát procent úvěrů si tady v Estonsku lidé berou v eurech. Čas od času problesknou fámy o možné devalvaci estonské koruny. Teď ale bude absolutně jasné, že všichni lidé budou muset své půjčky splácet v eurech,“ vyzdvihuje premiér přínosy společné měny.

Přízvukují mu hlavně podnikatelé. Ti věří, že přechod k euru podpoří konkurenceschopnost země a přiláká zahraniční investory. „Jistě, mohli bychom si vlastní měnu uhájit, ale je to nevýhodné a moc drahé. S eurem bude život jednodušší,“ podotýká estonský podnikatel Aavo Sepp.

Aby si lidé na euro zvykli, musejí už od letošního prvního července obchodníci uvádět u zboží dvojí ceny - jedny v korunách, druhé v eurech. Vláda navíc začne v říjnu rozdávat přes půl milionu měnových kalkulaček, které mají lidem pomoct spočítat si kurz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 35 mminutami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
před 1 hhodinou

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 5 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 8 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 16 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánovčera v 21:32

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...