Voda příští rok zdraží až o 15 procent

Praha - České domácnosti zaplatí v příštím roce za vodu až o 15 procent víc. Čtyřčlenná domácnost s průměrnou roční spotřebou 150 tisíc litrů může v průběhu roku 2011 vydat z rodinného rozpočtu až o 1 500 korun vyšší částku, uvádí server Týden.cz s odvoláním na šéfa Sdružení vodovodů a kanalizací České republiky Františka Baráka. Vodárenské společnosti oznámí konečné ceny na příští rok na konci listopadu.

„Ve většině měst dojde od nového roku ke zdražení vodného a stočného. Ceny se podle našeho odhadu zvýší o čtyři až 15 procent. V některých oblastech či městech ještě o více,“ vysvětlil Barák. Voda má podražit především v oblastech, kde potřebují vodárenské společnosti získat více prostředků pro investice do údržby a obnovy vodovodních sítí.

Podle Baráka nyní činí průměrná cena vody 65 až 70 korun za kubík vodného a stočného. Mezi cenami v jednotlivých oblastech jsou však poměrně velké rozdíly. Například v Praze letos cena vody stoupla o inflaci na 56,51 koruny, a to včetně desetiprocentní daně z přidané hodnoty.

Podle šéfa Sdružení vodovodů a kanalizací České republiky Františka Baráka by se na růstu cen také mohlo projevit případné zvýšení daně z přidané hodnoty: „Pokud dojde k jakémukoliv navýšení DPH, vodárny to okamžitě zohlední ve svých cenách a ty pak porostou ještě více.“

V posledních letech přitom spotřeba vody v České republice vykazuje trvalý pokles. Zatímco v roce 1990 činila ještě 171 litrů na osobu a den, v roce 2005 už činila jen 99 litrů. Nyní se pohybuje blízko stolitrové hranice.

Pitná voda
Pitná voda