Finalisté soutěže Firma roku vesměs věří v pozitivní výhled ekonomiky

Praha - Finalisté soutěže Firma roku 2010 očekávají pozitivní trend dalšího ekonomického vývoje. Zhruba 40 procent ze 140 finalistů očekává růst poptávky a optimistickou situaci na trhu. Na druhou stranu pokles tržeb předpokládá 18 procent firem. Dalších 14 procent pak nehovoří o zhoršení situace, ale čeká silnější konkurenci. Se statistikou dnes přišel Omar Farghali ze společnosti Vodafone ČR, která je partnerem soutěže.

Naproti tomu finalisté soutěže Živnostník roku 2010 hýří mnohem optimističtější náladou - až 86 procent jich věří v budoucí rozvoj svého podnikání, pouhá dvě procenta se obávají dalšího vývoje. „Jde o dobrou zprávu pro politiky i ekonomy, že domácí poptávka by mohla podpořit hospodářský růst,“ uvedl Tomáš Gregořica, ředitel komunikace společnosti Mediatel, která je partnerem této soutěže.

Podle Farghaliho reaguje pětina finalistů Firmy roku na vývoj ve svém oboru plánovanou inovací produktů či rozšířením nabídky, téměř 14 procent podniků chce zvýšit efektivitu snížením nákladů, stejný počet firem pak věří v technologické inovace.

Video Rozhovor s Michalem Kaderkou a Alešem Kocourkem
video

Rozhovor s Michalem Kaderkou a Alešem Kocourkem

Finalisté soutěže mají výbornou rentabilitu

Michal Kaderka, analytik společnosti Datank, vysvětlil, že obecně jsou hodnoty rentability finalistů soutěže z posledních let více než uspokojivé. Schopnost okamžitě uhradit své krátkodobé závazky je prý mezi podniky velmi dobrá. Aktivita firem je poměrně vysoká a stabilní. Podle Kaderky měla celková zadluženost podniků v posledních pěti letech klesající trend.

Firmy čelily v posledních třech letech snížení poptávky a výnosů, klíčem k přežití byla úsporná opatření, připomněl Tomáš Hadžeba z Raiffeisenbank. Prodloužily se podle něj doby splatnosti pohledávek a zvýšilo riziko jejich nesplacení. „Riziko bankrotu zůstává poměrně vysoké. I dobrou firmu může skolit druhotná platební neschopnost.“

Podnikatelé kritizují neúměrnou administrativu a nečitelné zákony

V případě, že by finalisté Firmy roku mohli prosadit nějaké opatření ve prospěch podnikatelů, nejčastěji by se zaměřili na problematiku daní. Malé podnikatele vedle neúměrné administrativy tíží i zákoník práce, konkrétně časté změny zákonů a jejich nejasné formulace.

Do letošního pátého ročníku soutěže, který pořádá agentura Bison & Rose ve spolupráci s Hospodářskou komorou, Asociací malých a středních podniků a dalšími partnery, se přihlásilo 2 681 firem a 1 442 živnostníků. Finále nakonec patří deseti firmách a živnostníkům ve 14 krajích. Vítězové z jednotlivých krajů postoupili do celorepublikového finále, jehož výsledky budou vyhlášeny 2. prosince 2010.