PPF napadla v obřím ekotendru kvalifikaci konkurentů

Brno - Společnost PPF se v rámci miliardového tendru na likvidaci ekologických škod opřela do kvalifikačních předpokladů konkurentů. Iniciativu firmy už začal hodnotit Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jak potvrdil jeho předseda Petr Rafaj. Správní řízení, které v současné době vede antimonopolní úřad na základě podání stejné společnosti, se tak protáhne.

Ministerstvo financí vyloučilo konsorcium firem vedené PPF z tendru letos v červenci podruhé. Následně se gigant obrátil na antimonopolní úřad. ÚOHS obratem zahájil správní řízení a nedávno vydal i předběžné opatření, kterým miliardovou zakázku pozastavil. Původně se do ekologického tendru přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

O vyloučení sdružení PPF ze soutěže rozhodl ještě ministr financí Eduard Janota. Rozhodnutí kabinetu v demisi tehdy kritizoval nastupující premiér Petr Nečas.

předseda ÚOHS Petr Rafaj

„Nyní nelze říci, jak se to celé bude vyvíjet. Podnět musíme prošetřit a nevíme, jak dlouho to bude trvat. Jedná se o tak velkou a veřejně sledovanou zakázku, že každý bod podání budeme pečlivě prošetřovat.“

Antimonopolní úřad zatím aktuální podnět šetří samostatně. Ovšem v případě, že v postupu ministerstva financí najde nějaké chyby, zahájí správní řízení, které pak následně zřejmě sloučí se stávajícím. Jasné ale je, že se posuzování případu protáhne. Platí také nedávno vydané předběžné opatření, které ministerstvu neumožňuje pokračovat v zadávání zakázky.

Podle Rafaje má ÚOHS v průběhu správního řízení k dispozici také dva znalecké posudky. Jeden si nechalo zpracovat PPF, druhý ministerstvo financí. Jejich vyznění jsou však vzájemně protichůdná. Proto si ÚOHS nechává zpracovat posudek nový: „Materie je velmi náročná a složitá.“

Tendr na odstranění starých ekologických škod vyhlásilo ministerstvo financí jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Ministerstvo však nehodlá zveřejnit samotnou cenu kvůli probíhajícímu tendru.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24