Singer interpretuje výrok arbitráže IPB jinak než Kalousek

Praha  - Výrok arbitráže ve sporu státu s ČSOB o 33,3 miliardy korun interpretuje hlavní postava České národní banky Miroslav Singer opačně než ministr financí Miroslav Kalousek, jak dnes napsal server iHNed.cz. Guvernér podle serveru vyvrací argumenty, kterými ministr zdůvodnil výsledek prohrané arbitráže v kauze zkrachovalé IPB. Stát musel zaplatit ČSOB za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring 1,6 miliardy korun.

Dle ministra financí soud konstatoval, že ČSOB pohledávku špatně spravovala, ale dal bance za pravdu v tom, že díky státem špatně uzavřené smlouvě může 1,6 miliardy vymáhat: „Smlouva vůbec nezavazovala ČSOB spravovat ta aktiva řádně, nijak ji nemotivovala k minimalizaci ztrát.“

Ovšem Singer tvrdí, že z nálezu arbitrážního soudu o spravování pohledávky vyplývá přesný opak. Arbitři podle guvernéra konstatovali, že by bylo nesprávné umožnit ČSOB požadovat platbu od resortu financí, pokud by důkazy svědčily o tom, že ČSOB zacházela s pohledávkami za společností J. Ring způsobem představujícím zanedbání.

Miroslav Singer

„MF se nepovedlo prokázat, že by ČSOB nevěnovala profesionální péči správě aktiv a závazků bývalé IPB, ani to, že by případné porušení této povinnosti mohlo mít za následek nějakou podstatnější škodu.“

Guvernér navíc uvádí, že pokulhává i Kalouskův výklad toho, že IPB měla v době uvalení nucené správy kladnou hodnotu 33,3 miliardy korun, píše server. Tuto částku požadovalo ministerstvo v protinávrhu za to, že se banka údajně neprávem obohatila na převzetí IPB. Tento protinávrh ale zamítl arbitrážní tribunál.

„Podle mne jde o ocenění banky skrze velmi růžové brýle - vychází totiž z toho, že IPB by byla ke konci roku 1999 dobře kapitalizována státem i ostatními akcionáři a její operace by nebyly zasaženy žádnými negativní událostmi,“ píše Singer. Podle něj jde však o ocenění „hypotetické IPB, ve které stát a ostatní akcionáři v (radostné) shodě dokapitalizovali podnik a vše běží k obecné spokojenosti všech zúčastněných“.

Podle Kalouska „z rozhodnutí tribunálu vyplývají dvě možnosti. Buď nucený správce, který měl prodávat majetek v hodnotě 34 miliard korun, ho prodal ze soboty na neděli bez výběrového řízení za 1 korunu, nebo majetek, který měl mít hodnotu 1 korunu, protože byl za 1 korunu prodáván, česká vláda přeplatila svými garancemi o 34 miliard korun. V každém případě vznikla daňovému poplatníkovi škoda 34 miliard korun“.

Singer: Tribunál konstatoval přesný opak toho, co řekl ministr

Ovšem podle Singera tribunál konstatoval přesný opak. Tribunál uvedl, že „je velmi nejisté, že podnik IPB byl skutečně předán ČSOB s nějakou kladnou hodnotou“.

Kalousek nařídil po prohrané arbitráži podat trestní oznámení na členy bývalé vlády Miloše Zemana, na tehdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského a na konkurzního správce IPB Petra Staňka. Důvodem byla údajně nevýhodná smlouva státu s ČSOB o převodu IPB z roku 2000, kterou se stát vzdal kladné hodnoty IPB.