Česká měna atakuje hranici 24 Kč/EUR

Praha - Česká koruna je nejsilnější od listopadu 2008 a stále posiluje. Analytici nevylučují další posílení koruny, kdy by se v příštích dnech mohla krátkodobě dostat pod hranici 24 korun za euro. Vůči americkému dolaru získala dokonce ještě víc. Dolar na globálních trzích dále oslabuje a euro se po nočním posílení drží nad hladinou 1,38 USD/EUR.

Euro dopoledne dokonce stálo jen 24,07 koruny. Ještě na konci minulého roku bylo přitom o víc než korunu a 20 haléřů dražší. Od té doby ale koruna posiluje a analytici nevylučují ani její další zpevňování, možná až pod hranici čtyřiadvaceti korun.

Vejmělek Jan, analytik Komerční banky

„Obecně se dá říct, že za tímto optimismem stojí překvapivě dobrá data z globální ekonomiky, z eurozóny - od našich největších obchodních partnerů a koneckonců i tady od nás z české ekonomiky.“

Video Koruna na vzestupu
video

Koruna na vzestupu

Také nákupy ze Spojených států vyjdou Čechy čím dál tím levněji. Vůči americké měně totiž koruna zpevnila na 17,5 koruny. Koruna ale není jediná měna v regionu, která trhá rekordy, jak dokládá Vejmělek: „Dá se říci, že koruna profituje z optimismu v celém regionu. Dokonce ještě větších zisků v posledních dnech dosahuje polský zlotý či maďarský forint.“

Analytici se zároveň shodují, že tak vysoká dynamika růstu není dlouhodobě udržitelná. Pro korunu bude také důležité, jak se k současnému vývoji postaví Česká národní banka, která zasedá zítra.

Zima ve Washingtonu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP