K soudu míří první žaloba na stát kvůli fotovoltaice

Praha - Společnost Mesana Real hodlá podat žalobu na firmu ČEZ Distribuce a Energetický regulační úřad (ERÚ) kvůli tomu, že jí loni zakázaly připojit do sítě solární elektrárnu v Malé Hraštici mezi Prahou a Příbramí. Informoval o tom web Aktuálně.cz. Jedná se o první žalobu na státní společnost kvůli nepřipojení zdroje za výhodných podmínek loňského roku. Společnost ČEZ Distribuce v reakci uvedla, že neporušila ustanovení energetického zákona. „V následujících dnech žalobu doladíme a příští týden ji podáme,“ uvedl právník Luďek Šikola, který ve sporu se státními organizacemi zastupuje Mesana Real.

Jednatel společnosti Jan Šmejkal údajně marně usiloval o potřebná povolení, pomocí kterých by mohl solární park o výkonu 1,8 megawattu do konce loňského roku připojit. Od letošního roku může prodávat elektřinu ze svého zdroje za 5 500 Kč za megawatthodinu místo loňských 12 150 Kč.

Od března navíc končí státní podpora solárních elektráren vybudovaných na volných plochách. Elektrárna Mesana Real se rozprostírá na pozemku v průmyslové zóně.

ČEZ Distribuce ve stanovisku o připojení se zapojením elektrárny předběžně souhlasil po splnění několika podmínek. Pak ale ČEZ Distribuce projekt na začátku loňského roku odmítl. Jako argument uvedl žádost správce přenosové sítě ČEPS, aby se do sítě nepřipojovaly nové solární zdroje, neboť by soustavu mohly přetížit.

„ČEZ Distribuce má mimo jiné povinnost nepřipojit zdroj elektrické energie, pokud by tím došlo k ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy,“ píše se v dopisu ČEZ Distribuce. Jinou Šmejkalovu elektrárnu o výkonu 500 kW přitom ČEZ Distribuce již dříve bez problémů připojil. Šmejkal se pak obrátil na ERÚ, ten jeho stížnosti ale nevyhověl.

„Cítíme se podvedeni, cítíme křivdu,“ uvedl Šmejkal, který bude žádat náhradu škody. Z energetického auditu, který si Šmejkal nechal vypracovat, vyplývá, že jeho středočeská elektrárna by při připojení v loňském roce měla hrubý výnos 20 milionů korun.

Zdražení energie? Zmařené investice?

ERÚ v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1 600 MW solárních elektráren, nakonec to bylo dokonce 1 820 MW. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.

Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy právě z loňských 12 150 korun za megawatthodinu na 5 500 korun za MWh.

Zástupkyně České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzana Musilová již dříve uvedla, že se na asociaci obrátilo přes 600 solárních investorů s žádostí o právní pomoc kvůli zmařeným investicím. Státu také hrozí arbitráže od mezinárodních investorů ve fotovoltaice v řádu desítek miliard. CZEPHO má podle Musilové také podporu více než 17 senátorů, kteří by proti 26 procentům zdanění mohli podat ústavní stížnost.