Nezaměstnaných Slováků je nejvíc za šest let

Bratislava - Počet Slováků bez práce v lednu vystoupal na téměř šestileté maximum, když míra nezaměstnanosti dosáhla 12,98 procenta. Horší výsledky země zaznamenala naposledy v únoru 2005. V loňském prosinci bylo bez práce 12,46 procenta Slováků, jak uvedlo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny. Tradičně nejvyšší podíl lidí bez práce (33,84 procenta) měla v lednu z okresů Rimavská Sobota. Naopak nejmenší míru nezaměstnanosti dlouhodobě vykazuje Bratislava.

Právě na Slovensku je stoupající nezaměstnanost, která se řadí k nejvyšším v Evropské unii, jedním z nejviditelnějších dopadů světové hospodářské krize. Ještě v roce 2008 se nezaměstnanost dostala pod hranici osmi procent, loni už vyskočila nad 12 procent. Vedle propouštění v soukromé sféře se pod stoupající počet lidí bez práce podepsalo také snižování počtu úředníků kvůli úsporným vládním opatřením.

analytik ING Eduard Hagara

„Zimní měsíce každoročně poskytují nejméně sezonních pracovních příležitostí a zároveň nezaměstnanost na začátku tohoto roku negativně ovlivňuje i propuštění ve veřejné správě.“

Počet lidí, kteří mohli ihned nastoupit do práce, se v prvním měsíci roku zvýšil na 346 196 osob z prosincových 334 903 uchazečů. Očekává se, že v příštích měsících řady nezaměstnaných rozšíří mimo jiné stovky pracovníků tří státem kontrolovaných železničních společností, jež se potýkají se špatným hospodařením. Právě kvůli vládnímu úspornému balíčku a propouštění ve státních podnicích ministerstvo financí letos výrazné oživení na trhu práce neočekává.

Statistický úřad však přináší odlišné údaje o slovenské nezaměstnanosti. Při jejím zjišťování totiž používá výběrové šetření. Ve třetím čtvrtletí minulého roku se podle metodiky úřadu míra nezaměstnanosti snížila na 14,1 procenta, ve druhém čtvrtletí činila 14,4 procenta.