Bratislavské letiště bude nejspíš k pronájmu

Bratislava – Slovenské ministerstvo dopravy chce dlouhodobě – na třicet až padesát let – pronajmout bratislavské letiště Milana Rastislava Štefánika. Ještě v roce 2006 přitom chtěla bývalá vláda premiéra Dzurindy letiště prodat, další kabinet pod vedením premiéra Roberta Fica ale privatizaci zastavil.

„Existují potenciální zájemci o partnerství s Letištěm Bratislava, a to nejen z Evropy, ale také z jiných regionů. Navrhovaná forma partnerství je pro ně zajímavá,“ uvedlo ministerstvo, jména případných uchazečů o pronájem však neupřesnilo.

Před budoucím provozovatelem bratislavského letiště bude stát především úkol dokončit rozestavěný druhý terminál. Ministerstvo navíc upozornilo, že letiště potřebuje další investice 350 milionů eur (kolem 8,5 miliardy korun), většina peněz by se měla použít na rekonstrukci jedné vzletové dráhy.

Slovenská vláda si ale uvědomuje, že Bratislava není tak významným dopravním uzlem, jako třeba Praha. Zatímco pražským letištěm prošlo loni 11,5 milionu cestujících, tím bratislavským jen necelých 1,7 milionu.  K dálkovým letům totiž Slováci raději využívají nedaleké vídeňské letiště. Jenže připravovaná letecká daň by mohla z Rakouska přilákat nové dopravce. Vedení letiště už tak v současnosti vyjednává s pěti leteckými společnostmi o otevření nových linek.

Pokud vláda pronájem odsouhlasí, mohla by se smlouva s novým nájemce podepsat v polovině příštího roku.