Těžaři z NWR překonali krizi, vydělali 233 milionů eur

Praha – Těžební společnost New World Resources, majitelka černouhelné firmy OKD, se loni se přehoupla do zisku 233 milionů eur po ztrátě 61,6 milionu eur v roce 2009. Tržby firmě stouply o 42 procent na 1,59 miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí společnost zvýšila zisk proti třetímu čtvrtletí loňského roku o 44 procent na 70 milionů eur a tržby jí ve stejném období stouply o 14 procent na 466 milionů eur.

„Po obtížném roce 2009 následovalo v roce 2010 na našich trzích silné oživení poptávky po uhlí a koksu a my jsme v reakci na tuto poptávku úspěšně navýšili objemy našich dodávek,“ uvedl k výsledkům předseda představenstva NWR Mike Salamon. „Dokázali jsme splnit své stanovené cíle celkové produkce a dosáhli jsme významného pokroku ve zvyšování efektivnosti a maximalizaci návratnosti našich stávajících aktiv,“ dodal.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Loni v listopadu schválila valná hromada NWR nabídku na převzetí polského uhelného podniku Bogdanka. Spojení s Bogdankou by z NWR udělalo jednu z hlavních těžařských firem ve střední Evropě.

Marek Jelínek, finanční ředitel NWR:

„Pokud mluvíme o číslech za celý rok, tak výnosy se zvýšily o více jak 40 procent, EBITDA se 1,5násobila, provozní cashflow je větší o 80 procent. Všechno je to na pozadí prudkého ekonomického oživení v našem regionu a na pozadí prudkého nárůstu cen koksovatelného uhlí a koksu.“

V NWR drží 63,7 procenta akcií společnost BXR Mining B.V., kterou nepřímo ovládá společnost RPG Partners Ltd. Tu vlastní podnikatel Zdeněk Bakala spolu s investiční společností Crossroads Capital Investments Inc.