Zdražení komodit může vyústit v investiční bubliny

Tokio - Současný růst světových cen komodit se už nedá zdůvodnit rostoucí poptávkou. Mohou tak vzniknout další nebezpečné bubliny, jež by mohly stejně jako v roce 2008 narušit globální ekonomiku. Ve své zprávě to uvedla japonská centrální banka. Podle ní ženou ceny vzhůru investoři těžící z uvolněné měnové politiky ve světě.

Díky rekordně nízkým úrokovým sazbám a dostatku peněžní likvidity od centrálních bank mají investoři k dispozici ohromné objemy peněz pro své investice. Podle Bank of Japan (BOJ) proto stále více vedle akcií a dluhopisů investují i do komodit a to se odráží v silné podobnosti vývoje cen komodit a akcií. Tento krok výrazně zvyšuje ceny energie, průmyslových surovin a potravin, což má ovšem na rozdíl od růstu cen akcií a dluhopisů silně negativní dopad na ekonomiku celého světa.

Japonci volají po zvýšení úrokových sazeb

Video Komentář Tomáše Vlka
video

Komentář Tomáše Vlka

Podle japonské centrální banky ohrožuje další vzestup cen komodit v důsledku chování investorů růst světové ekonomiky. Bylo by tak podle ní žádoucí, kdyby se reálné úrokové sazby ve světě, tedy krátkodobé sazby centrálních bank minus inflace, z nynějších vesměs záporných úrovní zvýšily. To podle BOJ platí i pro rozvíjející se ekonomiky, kde tempo přitvrzování měnové politiky od konce roku 2009 zaostává za růstem spotřebitelských cen.

Bank of Japan

„Pokud bude zachována uvolněná měnová politika, může to vést ke zvýšené pravděpodobnosti vytváření bubliny, což bude investory dál podněcovat k vyhledávání vyšších výnosů a zesilovat jejich chuť na rizikové investice.“

„S názorem japonské centrální banky se souhlasit dá. Jde o záležitost, o které se mluví už delší dobu - ceny komodit neodpovídají růstu reálné poptávky, ale stojí za nimi především spekulativní poptávka,“ uvedl analytik společnosti Patria Tomáš Vlk.

Podobně jako v roce 2008 bude investory ke kontraproduktivnímu chování  zřejmě podněcovat zejména americká centrální banka, která se na rozdíl od Evropské centrální banky nijak nechystá k protiinflačnímu zvýšení úroků a naopak dál stimuluje domácí ekonomiku uvolňováním dodatečných peněz. ECB už naopak ve čtvrtek signalizovala, že proti rostoucí inflaci vedené růstem cen komodit zasáhne zřejmě už v dubnu zvýšením úroků.

Světové ceny potravin výrazně rostou již od loňska. Jejich globální index letos překonává maxima z roku 2008. Ceny ropy se v posledních týdnech s podporou protivládních nepokojů v severní Africe a na Blízkém východě vyhouply na maxima za dva a půl roku, otázkou však je, zda se po uklidnění situace v oblasti vrátí na hodnoty z minulosti.