Továrna Saabu zůstane v tichosti ještě týden

Stockholm – Továrna problémové švédské automobilky Saab Automobile AB v Trollhättanu zůstane zavřená ještě celý příští týden. Firma nejprve musí zajistit stabilní přísun materiálu a součástek od dodavatelů. Automobilka musela začátkem dubna přerušit výrobu na téměř dva měsíce, protože neměla peníze na platby dodavatelům.

Automobilka pořád nemá dost součástek

Automobilka produkci obnovila koncem května díky dohodě o investici od čínské společnosti Pangda Automobile Trade. V úterý však byla nucena výrobu opět přerušit kvůli nedostatku součástek. Mluvčí automobilky Gunilla Gustavsová dnes uvedla, že továrna zůstane zavřená celý příští týden. Neposkytla však definitivní termín opětovného zahájení výroby, protože nejprve je potřeba stabilizovat dodávky.

Spyker se začátkem loňského roku po vleklých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors, že koupí její ztrátovou divizi Saab za 400 milionů dolarů (zhruba sedm miliard korun) v hotovosti a akciích. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.


Saab se i pod novým majitelem potýkal s nedostatkem financí. Minulý měsíc se však Spykeru podařilo dohodnout na investici s čínskou firmou Pangda v celkové výši 110 milionů eur (2,7 miliardy korun). Dohoda zahrnuje ujednání, že Pangda nakoupí vozy Saab v hodnotě 45 milionů eur a získá téměř čtvrtinový podíl ve Spykeru za 65 milionů eur.