Christie's vystavuje díla za 6 miliard, některá bude možné získat v dražbě

Londýn - Aukční síň Christie's vystavuje od 9. do 14. října umělecká díla za 313 milionů dolarů, tedy bezmála za 6 miliard korun. Mezi exponáty jsou i díla, která půjdou začátkem listopadu do dražby v New Yorku. Mezi nimi je i slavná socha baletky Edgara Degase, která je oceněna na 35 milionů dolarů a jeden z obrazů popartového umělce Roye Lichtensteina s odhadovanou cenou 45 milionů dolarů.

Na finančních trzích vidíme velké výkyvy, ovšem na trhu s uměním tomu tak není, naopak. Ceny děl pořád rostou, proto je umění považováno za velmi dobrého uchovatele hodnoty. Sběratelé jsou ochotni investovat kdykoliv a téměř cokoliv. 

Degasova „Čtrnáctiletá tanečnice“ je jednou z nejlépe rozpoznatelných soch na světě. Je vyhotovena v několika verzích a jedna z nich je zároveň zlatým hřebem prodejní výstavy aukčního domu Christies v New Yorku. Dalším lákadlem pro sběratele bude obraz Roye Lichtnesteina z roku 1961 „I Can See the Whole Room!… and There's Nobody in It!“ 

„Když  tento obraz spatřil světlo světa způsobil naprostý převrat. Je to jedno z prvních pop-artových skvostů, které Lichtnstein udělal. Vždy bude patřit ke stěžejním pracem 20.století,“ vypráví Jussi Pylkkanen, prezident Christie's Europe.

Dosud nejdražší dílo Edgara Degase, obraz tanečnic malovaný pastelem, se v roce 2008 vydražilo v Sotheby's za 37 milionů dolarů. A socha mladé baletky může stát ještě víc. Rekord může padnout i u Lichtensteina. Zatím nejvíc, přes 42 a půl milionů dolarů, zaplatil za jeho obraz „Ohhh … Alright …“ vítěz dražby v roce 2010. Proti poslední aukci před třiadvaceti lety se jeho cena může dokonce zdvacetinásobit. 

Video Aukce Christie´s
video

Aukce Christie´s

Výstava moderního a současného umění v Christie's zahrnuje i práce dalších velkých autorů, mimo jiné Andyho Warhola, Francisa Bacona, Pabla Picassa, Damiena Hirsta nebo Reného Magrita.