Merkelová a Medvěděv slavnostně otevřeli plynovod Nord Stream

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem a dalšími evropskými politiky dnes u Lubminu na severovýchodě Německa slavnostně uvedli do provozu první větev plynovodu Nord Stream. Tím bude po dně Baltského moře přitékat plyn z Ruska do západní Evropy. Díky návazným plynovodům se jím tato klíčová surovina bude dostávat i do Česka.

Nord Stream je spolu s plánovaným plynovodem South Streamem, vedeným přes Černé moře, důležitý především pro Rusko, které má zbavit závislosti na tranzitu přes území Ukrajiny a Běloruska. Právě spory Moskvy s Kyjevem a Minskem v nedávné minulosti vedly k výpadkům dodávek plynu k evropským odběratelům. Pro ty zprovoznění 1 224 kilometrů dlouhého potrubí znamená větší jistotu dodávek, podle kritiků ale zároveň i větší surovinovou závislost na Rusku. Medvěděv spuštění plynovodu označil za „znamení, že jsme dosáhli důležitého kroku v upevnění vztahů s EU a Německem“.

Nord Stream vede z Ruska do Evropy po dně Baltského moře. „Je to vlastně nejkratší cesta od naleziště plynu k místu jeho největší spotřeby,“ připomněl v rozhovoru pro ČT24 ředitel Odboru plynárenství a kapalných paliv MPO Jan Zaplatílek. „Já si myslím, že to není otázka ceny, že tento plynovod neušetří náklady, je i rizikovější, chybí tam zásobníky. Jediný smysl tohoto plynovodu je, že se vyhne Ukrajině,“ míní analytik společnosti ENA Vladimír Štěpán.

První větví Nord Streamu bude ročně do západní Evropy proudit až 27,5 miliardy kubických metrů plynu. Po dostavbě druhého souběžného potrubí, chystané na konec příštího roku, se má objem zdvojnásobit. Do Česka se část suroviny bude dostávat přes návazný německý plynovod Opal, na který je napojen budovaný plynovod Gazela protínající západní Čechy. První plyn z Nord Streamu by měla Gazela odebrat příští rok.  

Dnešního slavnostního otočení kohoutu se zúčastnil také francouzský premiér François Fillon, šéf nizozemské vlády Mark Rutte, eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger a bývalý německý kancléř a nyní šéf dozorčí rady konsorcia Nord Streamu Gerhard Schröder. Právě on v roce 2005 podepsal s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem smlouvu na výstavbu tohoto projektu za 7,4 miliardy dolarů (129 miliard korun). Většinovým vlastníkem plynovodu je ruský gigant Gazprom.

Günther Oettinger, evropský komisař pro energetiku

„S kapacitou 55 miliard kubických metrů plynu za rok budou dodávky představovat přes deset procent evropské spotřeby.“

Plynovod Nord Stream je technickým unikátem. Se svou délkou 1 224 km je největší stavbou svého druhu na světě. Na stavbě plynovodu se souběžně podílelo až 30 lodí. Trasa plynovodu se musela několikrát během stavby upravovat, na mořském dně totiž leží například nevybuchlé bomby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
včera v 07:00

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025
Načítání...