V nejistých akciových vodách může být whisky investičním ostrovem

Berlín – Pro většinu lidí představuje whisky stylový alkoholický nápoj, oblíbený po celém světě. Málokoho by ale napadlo obrátit k destilátu pozornost, jakožto k možné investici. Ukazuje se ale, že v době rozkolísaných burz a nejisté ekonomické situace se může rozhodnutí vložit peníze do nákupu dražších lahví whisky opravdu vyplatit. Německý deník Die Welt píše, že zatímco ceny akcií rychle oscilují nahoru a dolů, cena whisky stabilně roste.

Nizozemec Michel Kappen založil před pěti lety internetovou burzu World Whisky Index. Jako bývalý bankéř se Kappen nedívá na whisky jako spotřebitel, ale jako investor. Podle něj se do tohoto alkoholu opravdu vyplatí vložit peníze. Za poslední léta prý cena whisky každoročně stabilně roste zhruba o 12 procent, při investici do dražších ročníkových lahví a vzácnějších destilátů od menších výrobců se ale vložené prostředky mohou zhodnotit ještě výrazně více.

Jen jeden příklad pro představu: whisky ze skotské palírny Brora vypálená v roce 1995 se v roce 1998 prodávala asi za 100 eur (kolem 2 600 korun). Do roku 2006 se cena lahve zdvojnásobila a dnes už stojí víc než 500 eur (asi 13 000 korun).

Internetová burza whisky v současnosti nabízí celkem přes 46 000 různých lahví, které mají dohromady hodnotu přes 5,6 milionu eur (asi 145 milionů korun). Na webu vytvořeném v roce 2007 se mohou přihlásit jak kupci, tak prodávající a každý má možnost vytvořit své investiční portfolio. V současnosti si třeba může návštěvník vsadit na vůbec nejdražší položku - whisky Springbank Single Malt z roku 1919, která stojí 55 000 eur (1,4 milionu korun).

Ilustrační foto
Ilustrační foto

I když investice do whisky je relativně bezpečná, skrývá v sobě jedno úskalí. Tím je množství falzifikátů, které jsou na trhu ke koupi. „Kupci by si nikdy neměli kupovat drahé lahve od neznámých prodejců,“ varuje zakladatel německé Komory whisky Thomas Ide, který patří k největším znalcům tohoto alkoholu. Při koupi po internetu je prý třeba dávat pozor na etikety a detailně je srovnávat s originálem anebo nakupovat jen od prověřených obchodníků. Na trh totiž pronikla třeba italská mafie, která rozjela byznys s padělky ve velkém.

Podle Ideho je dobré zaměřit se kupříkladu na whisky, které výrobce poslal na trh jen v omezeném počtu kusů s číslovanými etiketami nebo na produkci některých menších či zaniklých značek. Doporučuje třeba lahve z již nefungující palírny Rosebank či dlouho uzavřené palírny Pittyvaich. Bez rizika jsou podle něj i whisky palírny Banff, která byla zbořena v roce 1983, cení se i originální lahve z palírny Ladyburn uzavřené v roce 1975. Důležité je hlavně to, aby byla whisky v originálním a pokud možno nepoškozeném obalu, ale také to, aby se kupec ve světě alkoholu alespoň trochu vyznal. Podle Ideho se tak může vyhnout třeba investicím do módních či přeceněných značek. Jednou z nich je prý třeba skotská Ardbeg. „Ardbeg už dávno dosáhla cenového stropu,“ tvrdí Ide. I kdyby se ale nakonec ukázalo, že nákup se příliš nezhodnotí, pořád máte jako investor do whisky skvělou příležitost, jak si utracené peníze užít. Prostě svou lahev vypijete.