ČSSD vyzvala vládu k odložení důchodové reformy

Praha – Spuštění důchodové reformy by se mělo odložit až na rok 2016. Tvrdí to alespoň sociální demokraté, podle kterých není reforma řádně připravena. Chybí prý například potřebný software nebo propojení daňové správy a správy sociálního zabezpečení. Reformu je navíc podle předsedy nejsilnější opoziční strany Bohuslava Sobotky možné nyní ještě odsunout, aniž by státu vznikly nějaké škody. Naopak stát na tom ještě vydělá a získá peníze například na valorizaci penzí. ČSSD krom toho dnes také znovu kritizovala vládu za její odmítavý postoj ke smlouvě o fiskální unii.

Připravenost vlády na spuštění 2. pilíře důchodového systému je podle sociálních demokratů katastrofální. „My se domníváme jako sociální demokraté, že nic není připraveno. Neexistuje software, neexistuje propojení daňové správy a České správy sociálního zabezpečení,“ prohlásil Sobotka, podle kterého by spuštění důchodové reformy od ledna 2013, tak jak to plánuje vláda, znamenalo pouze chaos podobný tomu, jaký vypukl v lednu po přesunutí vyplácení sociálních dávek na úřady práce.

Stát na odložení reformy vydělá, bude na valorizace penzí

Sobotka krom toho zdůraznil, že odložení reformy má také finanční aspekt. „Jestliže se podaří odložit spuštění druhého pilíře, tak v prvních letech ušetříme 11 miliard, v dalších letech 20 miliard a v dalších letech až 30 miliard korun,“ odhadl Sobotka. Žároveň upozornil, že ČSSD už předložila zákon, který odložení reformy umožní. Zákon je nyní v Poslanecké sněmovně a může být projednáván.

Bohuslav Sobotka

„Pokud bychom odložili vznik druhého pilíře, tak tady budou peníze na valorizaci důchodů a vláda by je nemusela složitým způsobem hledat nebo dokonce navrhovat zmrazení penzí.“

Po odložení důchodové reformy volají také vládní Věci veřejné. Navrhují její odsunutí o rok na leden 2014. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) to nicméně odmítá. Reforma je podle něj nezbytná a má už několik let zpoždění. Proto nelze o jejím dalším odkládání vůbec uvažovat.

Sobotka se pustil do vlády také kvůli smlouvě o fiskální unii

Předseda ČSSD se dnes pustil do vlády také kvůli smlouvě o fiskální unii. Ta má být podepsána na summitu EU, který začíná dnes. Česká vláda se nicméně shodla na tom, že se ČR k paktu zatím nepřipojí. Stejný postoj zaujala ještě Velká Británie.

„My jsme přesvědčeni jako sociální demokraté, že to není žádné politické rozhodnutí, že to rozhodnutí je vedeno sobeckými a vnitropolitickými zájmy,“ konstatoval dnes Sobotka, podle kterého premiér svůj podpis pod smlouvu nepřipojí, protože se bojí prezidenta Václava Klause. Karel Schwarzenberg a TOP 09 zase prý vyměnili Evropu za církevní restituce, které chtěli prosadit.

25 minut
Brífink ČSSD k důchodové reformě a smlouvě o fiskální unii
Zdroj: ČT24

Odmítnutí fiskálního paktu podle ČSSD Česko poškodí. „My ztratíme věrohodnost v rámci Evropy, ztratíme srozumitelnost v rámci Evropy, ale získáme nálepku černého pasažéra,“ míní Sobotka.

Rozhodnutí smlouvu nepodepsat v minulosti kritizoval i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). I on argumentoval tím, že takový krok Českou republiku poškodí. Odmítnutí paktu navíc podle něj nebylo pro evropské partnery srozumitelné. Svůj podpis odmítl již dříve pod smlouvu připojit také prezident Václav Klaus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...